Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Diyabet hastalarına Koronavirüs uyarıları

Diyabet hastalarının koronavirüsten (Covid 19) etkilenmemeleri için sağlıklı yaşama kurallarına dikkat ederek kan şekerlerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Diyabetiniz varsa koronavirüse karşı bu kurallara uymalısınız

Koronavirüsün, (Covid 19) kronik rahatsızlığı olan kişileri can kaybına varacak derecede etkilediği bir gerçek. Bu kronik rahatsızlıklar arasında diyabet de bulunmaktadır. İstatistiklere göre, Türkiye’de her 14 kişiden birinde Tip 2 diyabet hastalığı görülmektedir. Toplumda bu derece yaygın görülen Tip 2 diyabet hastalarının koronavirüsten can kaybına uğrama riskleri ise bu hastalığı bulunmayan kişilerden tam 7 kat daha fazladır.

Bu sebeple diyabet sorunu olanların koronavirüse karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü sağlıklı yaşamaya dikkat eden diyabet hastaları koronavirüsten toplumun geneli kadar etkilenmektedirler. Bu noktada diyabet hastalarının özellikle kan şekerlerini kontrol altında tutmaları büyük önem taşımaktadır. Kan şekerinin kontrol altında olması içinse aşağıdaki 3 ana grupta toplanan kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir.

1- BESLENMEDE DİKKAT ETMELERİ GEREKENLER

Diyabet hastalarının pandemi döneminde sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uymaları gerektiğine vurgu yaparak, “Böylece kan glukoz düzeyleri, vücut kiloları, tansiyon vede kolesterol değerleri hedef değerlerde kalmaya devam edecektir” diyor.

Vücudunuza karbonhidrat yüklemeyin

Fazla karbonhidrat yükünden, örneğin tatlı ve unlu gıdalardan münkün oldukça uzak durun. Öğünlerde karbonhidratlar olarak tam buğday, çavdar ekmeği, yulaf ve bulgur gibi tam taneli tahıllar, meyveler, sebzeler ve düşük yağlı süt gibi besinleri tercih etmelisiniz.

Bu diyetlerden kaçınmalısınız

Çok düşük karbonhidratlı ve ağır ketonojik diyetler vitamin, mineral, posa ve enerji kaynağı olan çok fazla sayıda besinin tüketimini sınırlandırdığı için önerilmemektedir. Bu sebeple çok düşük karbonhidratlı ve ağır ketojenik diyetlerden kaçının.

Trans yağlardan mutlaka uzak durun

Kötü huylu kolesterol (LDL) düzeyini artıran ve iyi huylu kolesterol (HDL) düzeyini azaltan etkisi nedeniyle trans yağ alımını oldukça azaltın. Bunun için daha çok ev yemekleri tüketin, dışarıdan kızartılmış ve soslu pizza ile hamburger gibi fast-food ürünler sipariş etmemeye özen gösterin.

Haftada 2 kez balık çok önemli

LDL (kötü huylu) kolesterol ve HDL (koruyucu) kolesterol ile kardiyovasküler riskler üzerine olumlu etkileri olan omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri sağladıkları için haftada 2 ya da daha fazla porsiyon balık tüketin.

En az 8 bardak su içmeye devam

Dengeli, düzenli ve diyabetik ürünlerin kullanıldığı beslenme tarzına ilave olarak cilt sağlığından metabolizma ve kilo kontrolüne kadar pek çok alanda olumlu etkisi nedeniyle 8 bardak su içmeye mümkün oldukça özen gösterin.

Kesinlikle alkol tüketmeyin

Kan şekeri kontrolünü bozmasının yanı sıra hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü), pankreas iltihabı ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği için alkol tüketiminden mutlaka kaçının.

2- EGZERSİZ KURALLARINI UNUTMAYIN

Diyabet hastalığında hareketsiz kalmak kanda şeker yükselmesi, halsizlik, kas ağrıları, egzersiz kapasitesinde azalma, kas kayıpları ve ileri yaş gibi riskli hasta grubunda damar tıkanıklarına yol açabilmektedir. Dolayısıyla ev içinde veya 1 ile 2 metrelik sosyal mesafeyi koruyarak, bahçe gibi güvenli yerlerde 5 ile 7 bin adım atmayı ihmal etmeyin.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla müzik eşliğinde yürüyüş, aerobik egzersiz yaptıran birçok site mevcut. Bu kanallarla keyifli spor yapmakta mümkün. Dahası, yoga ve nefes egzersizleri yapmak, kitap okumak, resim veya örgü gibi hobiler edinmek de stres yönetimine fayda sağlayacaktır.

3- İLAÇ KULLANIMINA ÖZEN GÖSTERİN

Tüm diyabetli hastaların ilaçlarını ve insülinlerini düzenli kullanmaya devam koronavirüs açısından çok önemlidir. Covid 19 enfeksiyonuyla ilgili yayınlarda ibuprufen içerikli ateş düşürücü hariç, hiçbir ilacın hastalığı kötüleştirdiğine dair net bilgi mevcut değildir. Dolayısıyla kullanmakta olduğunuz ilaçları hekim önerisi olmadan asla kesmeyin ve bırakmayın. Koronavirus enfeksiyonundan korunmak için herhangi bir destek ilaç tedavisi ve C, E gibi vitamin komplekslerinin sürekli kullanımı önerilmemektedir.

Üstelik beraberinde böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması olan diyabetik hastalarda ek takviyelerin alınması kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Enfeksiyon ve stres nedeniyle diyabetli hastaların şekerlerini daha sık ölçmesi gerekmektedir. Eğer şeker yüksekliği belirtileri hissediyorsanız, şekeriniz 300 ile 400 mg/dL gibi yüksek seyrediyorsa, bilinç durumunda bozulma, göğüs ağrısı, ağızda keton kokusu gibi acil bulgular varsa hastaneye gitmekten çekinmeyin. Çünkü her hastanede koronavirüs enfeksiyonu dışında acil durumlar için hekimler ve tedavi yerleri mevcuttur.

Kaynak: acıbadem.com