Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Baba olmaya hazır mısın?

Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektirdiği bir gerçek. Acaba eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte bu soruların cevabı.

Haksız da sayılmazlar, ama bebeklerini kucaklarına aldıkları anda baba olmanın keyifli ve eğlenceli yanlarının tadını çıkarmaya başlıyorlar. Peki bir erkek, baba olmaya nasıl ikna edilebilir? Sorunun cevabını buyurun okuyalım! Belki de birçok kadın henüz anne olmadan annelik duygularını içgüdüsel olarak hissediyordur. Bebeğin anne kamında hissedilmesi anlatılamaz bir duy­gu yoğunluğu olmalı. Kadınlar annelik konusunda bu kadar yoğun ve duygusal iken, babalar da bir o kadar geç tadıyor bu duyguyu… Ya da geç tatmak istiyorlar…

Belki de bir türlü hazır olamamalarıdır ne­deni… Peki ya, bir erkek, baba olmaya nasıl hazırlanıyor, bu süreçte neler hissediyor ve iyi bir baba olmanın kriterlerini merak edi­yor musunuz? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Psikolog Leyla Arslan, aşkı­nızın meyvesi oluşurken eşinizin hissettik­lerini paylaştı. Ayrıca babalara sorduk soruş­turduk ve baba olmaya nasıl karar verdiler? Bir anne de eşini babalığa nasıl ikna ettiğini bizler ile paylaştı.

ERKEKLER BABALIĞI HANGİ SÜREÇTE HİSSETMEYE BAŞLARLAR?

Baba olmak her erkek için farklı bir sos­yal rol getiriyor. Kadınlar için anne olmak, erkekler için baba olmaktan daha önce başladığı bir gerçek. Bu durum kişiden kişiye farklı­lık göstermektedir. Bazı erkekler eşleriyle birlikte aşerme sürecini de yaşamaktalar. Eşini çok se­ven ve eş duyum yaşayan erkeklerde mide bulantısı, kokulara duyarlılık, yemek seçme gibi özellikler zaman zaman görülebilir.

Bazılarıysa, endi­şeli bir bekleyiş içinde olurlar. Çocuklarının doğum sürecine katılmak dahi onları kor­kutabiliyor. Bir grup erkek ise çocuğunu eline aldıktan sonra bile hiçbir şey hissetmiyor. Aslında bu, hazır oluşla ilgili bir durumdur. Kimi erkekler ne yapacağını bilmiyor olabilirler ve her şeyi annenin yapmasını bekleyebilirler. Hiç çocuk sevmeyen erkekler de var. Bu kişiler çoğunlukla sorumluluk almaktan kaçarlar. Anne, hamilelik sürecini bedeninde yaşa­dığı için babaya göre daha erken yeni bir sorumluluğu alabiliyor. Babalık, çoğunlukla doğduktan sonra alınan sorumluluk ve ve­rilen emekle gelişiyor.

PEKİ! BABALIĞA NASIL HAZIRLANIRLAR?

Bebek sahibi olmak hem anne hem baba, hem de yakın akrabalar için heyecan verici olduğu bir gerçek. Babalar genellikle ekonomik olarak rahat olmayı, annenin ve bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi ve eşiy­le ilişkisinde sorun olmamasını oldukça önemser. Anne ve baba evliliğe alışmış, birbirleriyle ilişkilerinde sorun yaşamıyorlarsa çocuk sahibi olmaya kendilerini hazır hissederler. Bebek onlara mutluluk getirecektir. Ama evlili­ğin çözülmemiş sorunları varsa, bebek iyi bir fikir asla değildir. Yeni doğan bebek anne ve babasından ilgi, zaman, ekonomik destek ve anne-baba arasında işbirliği ister.

Anne de babadan aynı şeyleri ve ayrıca aşırı hassas ve anlayışlı olmasını, bebeğini ve kendisini korumasını, kollamasını, düşün­mesini ve daha fazla ilgilenmesini ister. Annenin bir isteğini net olarak babaya ifade edebilmesi, doğum sürecine babayı da hazırlaması ve ortak kararlar almaları önemlidir. Doğumun nasıl yapılacağının kararı, eğer normal do­ğum yapılacaksa annenin yapacağı nefes egzersizleri ve diğer hazırlık çalışmalarına babanın da dahil edilmesi çok önemlidir.

BABALAR “BEN HAZIRIM” DER Mİ?

Bazı erkekler, baba olmayı çok ister ama çocuğun sorumluluğunu almaya hazır olmayabiliyorlar. Çocuksuz olan hayat­ları ve özgürlükleri kısıtlansın istemezler, aslında bu durumda baba olmaya hazır değildirler. Dünyaya çocuk getirme sorumluluğunu almak, kişinin sorun çözme becerilerinin gelişmiş olması, olgunlaşması, kendine güveni, kariyer planının yapılmış olması ve hayatla ilgili hedefleriyle direk bağlantılıdır.

Ya­şantısını kontrol edebilen erkek, “ben baba olmaya hazırım” diyebilir ve çocuk sahibi olmak isteye­bilir. İstenen bebek de mutlu bir şekilde büyüyecektir. Sadece babasından gördüğü gibi davranan, baba olmanın kendisi için ma­nevi getirisini hiç bilmeyen, çocukları gelecek garantisi gibi düşünen, kendi işinin devamı gibi gören, kendi amaçlarının gerçekleşmesine katkı yapmasını bekleyen ailelerin de “baba olmak” ve “anne olmak” tanımla­rını sorgulamaları gerekmektedir.

PSİKOLOG LEYLA ARSLAN, “BABALIK İÇİN EN UYGUN YAŞ 25 ile 45 YAŞ ARASI”

Çocuk sahibi olmak ve ona bakmak, maddi, manevi ve fiziksel olarak güçlü olmayı gerektirmektedir. Kişi, ancak düzenini kurduğu zaman çocuk sahibi olabilir. 25 ile 45 yaşları arasında çocuk sahibi olunursa onu büyütmekte güçlük çekilmeyeceği gibi çocuk açısından da genç ve güçlü bir anne ve babaya sahip olmak avantaj olacaktır. Çocuğuyla hem oynayan hem gelişen hem de onu cesaretlendiren baba, iyi bir babadır. Anne; babayla çocuk arasına asla girmemeli, babasına saygı duymasını öğretmeli ve onunla birlikte her zaman aynı tutumda olması gerekmektedir.

Kaynak:BEBEĞİM VE BİZ