Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Diş buğdayı partisi nedir ve neden yapılır? Diş buğdayı nasıl gerçekleştirilir?

İlk dişi çıkan bebekler için bir kutlama olan ve günümüzde oldukça popüler bir hale gelen diş buğdayı partisi aslında çok eski bir Anadolu geleneğidir.

Diş buğdayının bir diğer adı da diş hediğidir. Hedik suda kaynatılan bulgur ve buğday gibi malzemelerin genel adıdır. Bu yüzden Anadolu’nun çoğu bölgesinde diş hediği adıyla kutlanılan diş çıkarma, atalarımızdan bize kalan bir gelenektir aslında.

Diş buğdayı partisi neden yapılır?

Aslında bunun birden fazla nedeni vardır. Eski zamanlarda anne adayları hamilelikle ilgili fiziksel ve psikolojik sıkıntılarını çok anlatamaz, kendi içlerinde yaşarlarmış. Hamilelik sonrası lohusalık döneminde de bu devam ediyormuş. Dolayısıyla aile büyükleri ve dostlar bu zor zamanlarında onları rahatlatıp, moral olsun diye diş buğdayı partisi düzenliyorlarmış.

Diş buğdayı partisinin düzenlenmesinin bir diğer nedeni de ilk dişi çıkan bebeğin, çıkacak diğer tüm dişlerinin acısız, sorunsuz çıkmasını dilemek için yapılan bir kutlama olmadır. İnanışa göre kolay pişirilen buğday gibi dişler de kolay ve ağrısız çıkacakmış.

Diş buğdayı, tüm bu geleneksel gerçekler ve inanışlar dışında, günümüzde lohusalık dönemi geçiren anneler tarafından eğlence ve arkadaşlarla hoş zaman geçirmek için düzenlenen güzel hoş bir organizasyondur aslında.

Diş buğdayı partisi nasıl düzenlenmelidir?

Diş buğdayı partisinde ilk kural bebeğin dişinin çıktığını ilk gören kişinin o partinin özel davetlisi olarak katılmasıdır.

Bu özel davetli, bebeğe şık giysiler alır ve hediyeler getirir.

Partinin yapılacağı ortam özel olarak süslenmelidir. Genelde diş figürleri veya sevimli karakterlerle süslemeler yapılır. Bunun dışında annenin özel bir zevki varsa o da olabilir.

Davetlilere özel davetiyeler gönderilmelidir.

Özel ikramlar yapılmalıdır. Bunlar kek, kurabiye, börek, çörek vs. olabilir.

Aileden biri veya deneyimli biri diş buğdayı adı verilen özel karşımı pişirir.

Geleneğe göre bebek, temiz bir zemine koyulur, pişirilip soğutulmuş buğdaylar yavaşça kafasından aşağıya doğru dökülür. Saçlarında kalan taneler temiz bir ipe geçirilir ve dişlerinin bu taneler gibi sıralı ve sorunsuz çıkması dilenir.

Partinin en eğlenceli etkinliklerinden biri de mesleklerle ilgili olanıdır. Yine aynı zemin üzerinde mesleklerle ilgili olduğu düşünülen eşyalar dizilmelidir. Mesela, doktor için şırınga, mühendis için bir cetvel, öğretmen için bir kalem gibi. Bebek bunlardan hangisine dokunursa seçeceği mesleğin o olduğuna inanılmaktadır.

Davetlilere, hazırlanan ikramlar vede hediyeler dağıtılır.

Davetliler anneye bebek için aldıkları hediyeleri verirler.

Tercihe göre bazı partilerde fotoğraf ve video çekimi olabiliyor. Bu kişinin bütçesi ve zevkiyle orantılı olarakta artırılabilir.

Diş buğdayını nasıl pişirmeliyiz?

Diş buğdayı tarifi de aşure gibi çeşitli şekillerde yapılabiliyor. Aşağıda sizi basit ve pratik bir tarif bekliyor?

Malzemeler

1 su bardağı aşurelik buğday,

Bir gece suda bekletilmiş yarım su bardağı nohut,

5 su bardağı su,

Yapılışı

Buğdayınızı güzelce yıkadıktan sonra düdüklü tencereye alın ve üzerinde bir gece suda beklettiğiniz nohutları ekleyin. Son olarakta, beş su bardağı suyu ekleyip düdüklünüzün kapağını kapatın. Karışım 45 dakika pişirin. Suyunu çekmiş olmalıdır. Normal tencerede de ortalama 1,5 saatte pişirebileceğiniz diş buğdayını ister şekerli ister tuzlu olarak tüketebilirsiniz.

Baby shower ve diş buğdayı bir arada olabilir mi?

Hamilelik öncesi çocuğa gereken eşyaların hediye edildiği, hamile anneye keyifli bir gün yaşatan baby shower, bizim kültürümüze ait bir kutlama değildir. Buna rağmen oldukça eğlenceli ve anneye moral veren bir kutlamadır.

Diş buğdayının da çıkış noktasına baktığımızda aynı amaçla düzenlendiği görülmektedir. Farklı kültürlerden çıkan bu 2 kutlama da anneye moral vermek ve bebeğin eksiklerinin tamamlanmasına yardımcı olmak aslında.

Kaynak:milliyet.com