Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri İçin Kür Tarifi

Göz çevresinde bulunan genel olarak beyaz renkte yada sarı renkteki ufak çıkıntılar yağ bezesi olarak bilinmektedir.

Genel de ergenlik çağında olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilir. Bu ufak lekeleri erkenden yok etmek gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda sertleşip çok daha zor şekilde uzaklaştırılamaz hale gelebiliyorlar. İşte göz çevresindeki yağ lekelerinden kurtulma kürü tarifi.

Yağ bezeleri yanlış beslenme, stres, hareketsizlik, uykusuzluk gibi etkenlerden dolayı meydana geldiği bilinmektedir. En önemli faktör ise, beslenme olarak karşımıza çıkar. Aşırı yağlı tuzlu yada şekerli beslenme bu yağ bezelerini ciddi oranda arttırmaktadır. Bu yüzden de beslenmemize dikkat etmeliyiz.

  • 1 çay kaşığı çay ağacı yağı
  • 1 çay kaşığı aloe vera
  • Yarım yumurta sarısı
  • 5 damla limon

Bütün malzemeleri bir kaba koyup karıştırmalısınız. Yağ bezenin olduğu kısmı temizledikten sonra bu karışımı uygulayın ve 15 dakika kadar beklettikten sonra normal su ile yıkayın. Kürü sabah ve akşam olmak üzere uygulayabilirsiniz. Yağ bezelerini yok etmeye hatta azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ciltte sivilceyi engeller ve cilt tonunu homojen olarak kalmasına bu karışım destek olmaktadır.

Son olarak aşırı sertleşmiş yağ bezeleri için kür yetersiz olabiliyor. Bu durumda doktora danışıp hareket etmeniz daha doğru ve etkili olacağını unutmamalısınız. Bu kür genelde, taze ve hafif bir yağ bezeleri için daha etkili olacaktır.