Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Göbek Eriten Kür Tarifi

Göbek ve göbek çevresindeki yağlanmalar, kadın ve erkeklerde sıkça görülen problemlerden bir tanesidir. Bu yağlanmalar hem sağlığı olumsuz etkilemesi bakımından hem de görüntü bakımından kişide güzel durmamaktadır.

Göbek ve çevresindeki yağlanmalar en zor vucudumuzdan atılan kilolardır. Bu yüzden bu kürü uygulamanın yanında porsiyon kontrolü ve spor yaparak desteklemeniz gerekmektedir. Zor atılan yağlar olduğundan dolayı istikrar göstermeniz gerekiyor. Çünkü yağların atılması biraz zaman alabiliyor. 

Göbek eriten kür tarifi:

Malzemeler:

  • 4 veya 5 adet lahana yaprağı
  • 1 demet taze maydanoz
  • 1 adet limon
  • Yarım lt su

Hazırlanışı:

Kaynamakta olan suyun içerisine lahana yapraklarını atın ve 3 dk kadar kaynamasını bekleyin. Daha sonra maydanoz yapraklarını atın ve bu şekilde de 3 dk kadar daha kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılımaya bırakmalısınız. Ilıdığından emin olduktan sonra içine limonu sıkın.

Bu kürü aç yada tok karnınıza tüketebilirsiniz. Günlük hazırlanması gerekmektedir. Ertesi güne kalmış bu kürün tüketilmesi hiç önerilmemektedir. Ayrıca tatlandırıcı olarak da hiçbir şey katmamalısınız. Kürü 3 hafta boyunca uygulayınız.

Lahananın faydaları

Göz sağılığına iyi gelmektedir

Beyaz lahana ileri yaşlarda sıkça görülen göz problemlerine karşı iyi geldiği bilinmektedir. Beta karoten bakımından zengin olan karalahana, göz sağlığını iyileştirmede birebir olan bir besindir.

Kilo vermeye yardımcı olmaktadır

Kilo vermeye çalışanlar için beyaz lahana tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer aldığı bir gerçektir. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı oluyor. Lif içeriği bakımından zengin olduğundan dolayı tok tutmaya yardımcıdır.

Toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor

Bünyesinde bulundurduğu yüksek miktarda lif vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Lif, zararlı toksinlerin bağlanmasına ve vücut tarafından emilimini sağlıyor.

Vücuttaki iltihaplanmalara iyi gelmektedir

Beyaz lahana içeriğinde iltihap önlemeye yardımcı birçok bileşik bünyesinde barındırıyor. Bu yüzden vücutta oluşan iltihaplanmaları kontrol altına alıyor ve oluşabilecek iltihaplanmaları engeller.

Göğüs şişmelerini önlemektedir

Emziren annelerin sıklıkla yaşadığı problemlerden biri olan meme şişmesine lahana yaprağı çok iyi geliyor. Şişen göğüs üzerine soğuk bir adet lahana yaprağını göğsü kaplayacak şekilde koymalısınız. Oda sıcaklığına geldiği zaman soğuk olan yaprak ile değiştirmelisiniz. Bu hem şişmiş göğsünüzün inmesine hem de ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Lahananın fazla tüketilmesinin zararları da vardır

  • Şişkinlik ve gaz problemleri,
  • İshal,
  • Eğer ilaç kullanıyorsanız ilacın etkisini azaltma yada arttırma ,
  • Tiroit bezinin az çalışmasına sebep olabilmektedir.

Kaynak: saracoglufaydalari