Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Ayaktaki Nasır İçin Doğal Çözüm Kür Tarifi

Uzun süreli ayakta çalışmalarda, ayakların hava almaması gibi sebeplerden dolayı ayaklarda nasırlaşma olabiliyor. Görüntü kirliği ile birlikte ilerleyen zamanlarda ayaklarda ağrılara neden olabilir. Nasırı asla fiziksel müdahale etmemeli soyma, koparma gibi işlemler yapmamalıyız. Doğal bir süreç olarak nasırı zamanla yumuşatarak taze derinin oluşmasını sağlamak gerekiyor. İşte! Doğal çözüm yöntemleri.

Kür Tarifi

1- Papatya Yağı Kürü

Normal bir nemlendirici kremin 1 kaşık kadarını, ufak bir kaba koyun ve üstüne 10 ile 15 damla papatya yağı damlatıp karıştırın. Evde olduğunuz vakit her gün bu kürü ayaklarınıza uygulayın. Nasırlı bölgeye masaj yaparak uygulamanız daha faydalı olacaktır. Böylece nasırı yumuşatıp yeni deri oluşumuna teşvik eder. Aynı zamanda ayaktaki ağrılar için doğal bir ilaç olacağını da unutmamalısınız.

2- Hint Yağı

Ayaklarınızı sıcak suyun içinde 30 dakika kadar bekletin ve nasırlı bölgeye ufak masajlar halinde nasırlı bölgeyi ovalayın. Sonrasında hint yağını sürüp 15 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. 15 ile 20 gün bu küre devam edin. Kesin sonucu ulaşacaksınız.

3- Nasır İçin Karbonat Yöntemi

Ilık bir suyun içine 3 ile 4 kaşık karbonat atın ve karıştırın. Suyu bir leğene dökün ve ayaklarınızı 10 dakika kadar bu suda bekleyin. Sonrasında nasırlı bölgeyi ovalayarak hafifçe ölü deriyi uzaklaştırın.

Bu kürleri uygularken amacımız ölü deriyi hafifçe kaldırıp altından taze derinin gelmesini sağlamak olmalıdır. Bu işlemlerde nazik olmalı ölü deriyi kaldıralım derken canlı deriye zarar vermek ağrılara sebep olabileceğini unutmayın. Aşırıya kaçılması durumunda ayaklarda yürürken ağrılara sebep olabilir. Bu konuya dikkat etmenizi özellikle rica ediyoruz.

Son olarak ilerleyen durumlarda bu yöntemler de tedavi olmayabiliyor. bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. Bunun için hastanelerde Cildiye bölümüne giderek tedavi olmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Kaynak: saracoglufaydalari