Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Erken Menopoza Karşı Kür Tarifi

Erken menopoz ilerleyen yaşlarda meydana gelen fakat bazı durumlarda erken yaşlarda da başımıza gelen bir durumdur. Menopoz durumunda vücut östrojen hormonu salgılamayı azaltır veya durdurur. İşte bunu pek çok kişiye olumsuz etkisi olmaktadır. Kemik erimesi, ciltte kuruluk, genel vücut sisteminde pek çok olumsuz etkisi de olmaktadır. Bu yüzden menopoz sürecini mümkün olduğunca geç olmasını istiyoruz. Bu yüzden doğal kür tarifini de dikkate alabilirsiniz.

1. Adaçayı Kürü

250 mL suyun içine yarım kaşık adaçayı atıp 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Sonrasında üstüne bir kaç damla limon eklemelisiniz. Haftada 3 gün olacak şekilde 3 ay boyunca bu küre devam etmelisiniz. Adaçayının taze olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

2. Çobançantası Kürü

1 litre suyun içine 30 gram kadar çobançantası ekleyip 5 dakika boyunca kaynatıyorsunuz. Sonrasında bir kaç damla limon ekleyerek de tüketebilirsiniz. Yine bu küre de 3 ay boyunca devam etmenizi tavsiye etmekteyiz.

3. Civanperçemi Kürü

1 litre suyun içine 10 gram kadar civanperçi atıp 5 dakika kaynattıktan sonra suyunu süzüp bu çayı içebilirsiniz. Yine günde 1 bardak olarak 3 ay boyunca devam etmeniz gerekmektedir.

Erken Menopozu Önlemek İçin Önemli Tavsiyeler

  • Aşırı kilo yada aşırı zayıflık erken menopoza sebep olur.
  • Sigara ve alkol tüketimini mutlaka bırakmalısınız.
  • Her gün mutlaka spor yap. maya özen gösterin. Hareket eden kişilerde erken menopoz çok daha nadir görülür.
  • Sağlıklı ve doğal beslenmelisiniz. Aşırı şekerli, yağlı, tuzlu, unlu ürünlerden uzak durun.
  • Ekmek tüketimini azaltmalısınız.
  • Radyasyondan uzak durun. Uzun süre telefonla uğraşmayın.

Bu basit kurallara dikkat ettiğiniz sürece erken menopoz sorunundan kurtulabilir, sağlıklı bir yaşlılık sürecine yavaş yavaş adım atmış olursunuz.

Kaynak: saracoglufaydalari