Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kekik Çayının Faydaları

Bir çok yerde kullandığımız kekiğin çayını daha önce denediniz mi? Eğer denemeyi düşünüyorsanız bu yazımızda kekik çayının faydaları nelerdir nelere iyi gelir kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

1- Bir Çok Hastalığa İyi Gelir

Yapısında yer alan değerli besin maddeleri sayesinde vertigo, hepatit, alzheimer gibi risklerin azaltılmasında oldukça etkili olmaktadır.

2- Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Önler

Antimikrobiyal etkisi sayesinde boğaz sağlığını kormaktadır. Bununla birlikte akciğer sorunlarının da önlenmesine yardımcı oluyor. Astım, bronşit gibi rahatsızlıkları önler. Nefes darlığı ve öksürük sorunlarına karşı da iyi gelmektedir.

3- Zayıflamaya Yardımcıdır

Kekik çayı tok tutucu özelliğine sahiptir. Özellikle zayıflamak isteyenler acıktığı zaman 1 bardak kekik çayı içerek açlığını bastırabilirler. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran etkileri ile de yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

4- Adet Ağrılarına İyi Gelir

Kekik çayı adet sancılarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle genç kızlarımızın yaşadığı sorunlarda tavsiye edilmektedir.

5- Ruhu Dinlendirir

Psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Özellikle stresin uzaklaştırılmasında çok faydalıdır.

6- Hafızayı Güçlendirir

Kekik kokusunun hafıza güçlendirme etkisi çayında da bulunmaktadır. Unutkanlık sorunu yaşayanların kekik çayını tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

7- Karın Ağrısını Önler

Karın ağrıları, mide sorunları ve kramplarına karşı kekik çayı tüketimini tavsiye etmekteyiz.

Kekik Çayı Nasıl Demlenmelidir?

1 fincan kekik çayı için 1 çay kaşığı kuru kekik yeterli olmaktadır. Özellikle doğal yada organik dağ kekiğini imkanınız varsa tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile bayanların ve küçük çocukların tüketmelerini tavsiye etmiyoruz.

Kaynak:saracoglufaydalari.com