Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

2020-2021 İlkokul Kayıtları Ne zaman Başlayacak? 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında Okula Başlama Yaşı Kaç Olacak?

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin velileri okulları araştırıyor ve çocukları için en iyi okulu seçmeye çalışıyor. Bu arada akıllara gelen ilk soruysa, ‘Hangi ayda doğan çocuklar 1. sınıfa başlayacak?’ oluyor. İşte! 2020 – 2021 yılı için okula başlama yaşını ve detaylı bilgiler…

Hepimizin bildiği gibi, okula başlama yaşı geçen sene yeniden düzenlendi. Buna göre ilkokulların 1. sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul 1. sınıfa kaydedilebilecek.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirebilecek yada kayıtlarını bir yıl erteleyebilecek.

Buna göre, 2020 ile 2021 eğitim öğretim yılında, Eylül 2014 ve daha önce doğmuş çocuklar ilkokula zorunlu olarak başlayacak. Ekim, Kasım  ve Aralık 2014 doğumlular veli dilekçesiyle eğitim ve öğretim haklarını bir yıl erteleyebilecek. Ocak, Şubat ve Mart 2015 doğumlularsa, veli dilekçesiyle birinci sınıfına başlayabilecek yada anaokulu/ana sınıfına devam edecek. Nisan 2015 doğumlu veya daha sonra doğmuş çocuklar anaokulu yada ana sınıflarına devam edecek.

Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57 ile 68 aylık çocukların kaydı yapılacak. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36 ile 56 aylık, ana sınıflarına ise 45 ile 56 aylık çocuklar da kaydedilebilecek.

Bu noktada özellikle Ocak ayına yakın doğan çocukların velileri çocuklarını 1. sınıfa gönderip göndermemek noktasında kararsız kalıyorlar. Burada aylar bazında bir uygulama olsa da her çocuğun gelişim düzeyi, kişilik özellikleri farklı olacağı için çocuğa özel karar vermek daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Karar sürecinde çocukların bilişsel, motor ve dil becerilerinin yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimleri de özellikle değerlendirilmelidir.  

Burada kararı vermeden önce devam ettiği okul öncesi kurumdaki uzmanların görüşlerini almak, gerekirse bir danışmanlık merkezinden destek almak da oldukça faydalı olacaktır. Çocuğunuz hazır değilse bir sene kaybedecek gözüyle vereceğiniz devam kararının tüm eğitim öğretim hayatını etkileyeceğini unutmamanızı tavsiye ediyoruz. İlkokula başlayacak tüm miniklere de keşifle, merakla, oyunla, öğrenmeyle, arkadaşlıklarla sevgi dolu harika bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.

Kaynak:yesimkirman.com