Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Okullar ne zaman açılacak, 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı?

Okulların açılış durumuyla ilgili MEB’ten son dakika açıklaması: Okullar ne zaman açılacak, 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı?

Okulların açılış durumuyla ilgili MEB’ten son dakika açıklaması yapıldı. MEB, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 81 ilimize gönderdiği genelgeyle duyurmuştu. Yayımlanan takvime göre, okulların açılış tarihi olarak 31 Ağustos tarihine işaret edilmişti. Fakat vaka sayılarına bağlantılı olarak okulların açılış tarihinin değişebileceği iddiaları gündemde. Peki, okular ne zaman açılacak? 31 Ağustos’ta açılacak mı? İşte! MEB’in okulların durumuyla ilgili yaptığı açıklama…

Okulların durumuyla ilgili son dakika gelişmeleri veliler ve öğrenciler tarafından yakından takip edilmekte. 10 Ağustos’ta gerçekleşen kabine toplantısında okulların durumuna ilişkin bir karar çıkıp çıkmadığını merak eden pek çok kişi internet üzerinden araştırma yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim ve öğretim takviminde okulların açılışı için 31 Ağustos tarihi belirlenmişti. MEB’ten gelen açıklamada, Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak kararın duyurulacağı bildirildi.

Mili Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 81 ile gönderdiği genelgeyle duyurmuştu.

Bu genelgeye göre, eğitim ve öğretim yılının 1. dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1’inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos ile 4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

1. dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de yapılacak, 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili ise 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak 5 Şubat 2021 Cuma günü sona erecek.

Toplantıda, okullarda başlayacak örgün eğitim öncesinde Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve salgında bu hafta ortaya çıkacak rakamlara göre yeni bir değerlendirme yapılabileceği de belirtiliyor.

Fakat, toplantı sonrası değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, okulların durumuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

OKULLARIN AÇILIŞ TARİHİ VAKA SAYILARINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR Mİ? 

Son dakika haberlerine göre; Milli Eğitim Bakanlığı, okulların eğitim ve öğretime açılış tarihiyle ilgili, “Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak karar, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasında bulundu.

Bakanlığın, Twitter hesabından 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, “2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirme süreci nihai aşamadadır. Bilim Kurulu toplantısı sonucuna göre alınacak karar, en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada kararın yarın yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı’nda ele alınacağı da belirtildi.

Bakan Ziya Selçuk’tan öğrenci ve velilere ‘maske’ uyarısı 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Sınıf mevcutlarını azaltmak, teneffüste çıkacak öğrenci sayısını ayarlamak, sabahçı ve öğlencilerin karşılaşmasını engellemek, çocukların ortak alanlarda aynı zamanda bulunmaması için planlama yapmak, sıralar arasında boşluk sağlamak. Kısacası çocuklarımızın birbirleriyle sosyal mesafesini korumak ve okullarımızı sağlıkla açmak için gece gündüz çalışıyoruz. Çocukları ve yetişkinleri bayramda denizde, plajda, parkta, sokakta bu kadar yakın temaslı maskesiz görmek üzücü. ‘Okulları birlikte açacağız’ diyoruz. Bunun için gerçekten çabalayamaz mıyız?” dedi.

BİLİM İNSANLARI NE DİYOR? 

BİLİM Kurulu üyesi, Prof. Dr. Levent Yamanel: “Süreç çok dinamik. Tatil yerlerinden gelen fotoğraflar beni hayli üzdü ve endişelendirdi. Vaka sayıları, tatil beldelerinden gelenlerin de bulaştırmasıyla artarsa eğer, okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir diye düşünüyorum. Virüs bulaştırma katsayısı yani R değeri uzun bir süre 1’in altındaydı. Son artışlar ile R değeri şimdi yeniden 1’in üzerine çıktı. Bu da yayılımın artışını gösteriyor. Şu an ikinci pik söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli. Dramatik bir artış olursa her türlü kararı beklemek gerekiyor.”

HACETTEPE Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bayramda sahillerden gelen görüntüler nasıl sürpriz değilse okullar açıldıktan sonra vaka sayısının artması da sürpriz olmayacak” diyor. Plajları dolduran kalabalığın gençlerden oluştuğuna dikkat çeken Ceyhan, “Çoğu virüs taşıdığından habersiz. Hastalığı hiçbir belirti göstermeden atlatıyorlar. 1 veya 2 belirtisi olanlara da ağır hasta olmadıkları için test yapılmıyor. Bu gençlerin hasta olduklarından ancak ‘virüsü riskli bir kişiye bulaştırdıklarında’ haberimiz oluyor. Yani bayramın etkisini 2 ile 3 aya kadar görebiliriz ki bu durum okulların açılması sürecini de kapsar” diyor.

Ceyhan sözlerine şöyle devam ediyor: “Okullarda belli tedbirler alınacaktır ancak bu tedbirleri almak kolay değil. Bilim Kurulu önerilerinde 1 metre mesafeden bahsediyor. Bu hiç güvenli değil. 1.5 metreden aşağısı tehlikeli. Hele bir de çocuk maskesini çıkaracaksa, bu mesafenin 2 metre olması lazım. 50 kişilik bir okulda bu mesafeyi nasıl sağlayacaksınız? Georgia’da bir yaz okulunda, dersler açık havada yapılmasına rağmen virüs pozitif bir çocuk diğer çocukların yüzde 44’ünü enfekte etti. Yani çocuklar bulaştırıcıdırlar. Bu şartlarda çocuğumu okula gönderir miydim? Sanırım göndermezdim.”

Prof. Dr. Ceyhan okulların açılıp açılmayacağına MEB değil Sağlık Bakanlığı’nın karar vermesi gerektiğini düşünüyor ve bir de parantez açıyor: “Eğer konu sağlıksa eğitim veya iş ikinci planda kalır. Kalmalıdır. MEB ‘Okulların açılmasına yakın bir zamanda kararımızı vereceğiz’ diyor. Neden? O zaman tablo şu andan daha iyi olmayacak. Şimdiden karar verilmeli, herkes de önlemini ona göre almalı.”

Kaynak :www.hurriyet.com.tr