Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Uzmanlar uyarıyor: Risk grubu mutlaka aşı olmalı

Dünyanın önde gelen ilaç şirketleri yeni tip koronavirüs salgını sürerken, kış öncesi hastaneleri bir ölçüde rahatlatmak amacıyla rekor seviyede grip aşısı üretmeye başladılar. Covid-19 vaka sayısı artarken grip mevsiminin yaklaştığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle kronik hastalığı olan kişilerin grip ve zatürre aşısı olmaları gerektiğini söylüyor.

Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 22 milyonu geçiyor, can kaybı da 778 bini aştı. Salgına sebep olan virüsün ölümcül etkisi sürerken grip mevsimi de yaklaşıyor. Pandemi sürecinden çıkamayan sağlık sistemlerini, Covid-19 hastalarının yanı sıra grip olan kişilerin sayısının artmasıyla yeni zorlu bir süreç bekliyor. Kış öncesi hastaneleri bir ölçüde rahatlatmak amacıyla dünyanın önde gelen ilaç şirketleri rekor seviyede grip aşısı üretmeye başladılar.

Öğrenciler…

Türk Toraks Derneği MYK üyesi ve Solunum Sistemi İnfeksiyonları Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Metin Özkan da grip ve zatürre aşısını, astım, KOAH gibi kronik hastalıkları olanlar, kanser hastaları, kortizon kullananlar ve 65 yaş üstü için riskle bağlantılı olarak özellikle önerdi. Grip aşısını risk grupları dışında çok kalabalık ortamlarda çalışan, çok insanla mecburi temasa girenlerin de yaptırması gerektiğini belirtti ve, “Öğrenci ve öğretmenlerin yaptırmasında mutlaka yarar var” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş da “Grip aşısı, Covid-19 pandemisi sırasında insanlarla teması fazla olan herkese tavsiye edilir” dedi. Selma Metintaş, sadece risk grubunda bulunan kişilerin zatürre aşaması bu aşıyı yapmasının yeterli olacağını vurguladı. Koronovirüs ve grip hastalıklarının semptomlarının birbirleriyle benzerlik göstereceğine dikkat çeken Medicana International İstanbul Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murtaza Çit ise “Bu aşıyla birlikte kişinin grip hastalığına yakalanma riskini en aza indirebileceğiz diyerek, Bu sayede koronavirüsle de daha iyi bir şekilde mücadele etmiş oluruz” önerisinde bulundu.

Hastanelerdeki yoğunluğun artması bekleniyor...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konu ile ilgili, “Risk taşıyan kişilerin hem grip hem de zatürre aşısı olmaları gerekiyor. Baktığımız zaman bu grup aşağı yukarı koronovirüs salgını için risk taşıyan grupla örtüşmektedir. Yani 65 yaş üstü, şeker, böbrek, kalp gibi kronik rahatsızlığı olanlar, hastalığı  ya da aldığı tedavi nedeniyle bağışıklığı baskılanmış olan kişiler mesela kanser hastaları gibi. Bu kişiler Covid-19 olsun olmasın mutlaka aşılanması gerekmektedir. Bu kişilerin aşıları zaten devlet tarafından ücretsiz olarak yapılacak” dedi.

Aşıya talep arttı

Bunun dışında sağlıklı insanlar için “Mutlaka olun” demediğini belirten Prof. Dr. Ceyhan,  “Bu, kişilerin kendi tercihidir. Sadece gribi arka arkaya geçirirseniz daha ağır seyredebilir” önerisinde bulundu. Ceyhan aşı talebinin arttığına da işaret etti: “Ekim ayında grip mevsimi başlayacak. O dönemde grip vakaları artacağı için hem hastanelerde yoğunluk artacak hem de grip ve Covid-19’u birbirinden test yapmadan ayırt etmek mümkün olmadığı için test ihtiyacımız artacak.

O yüzden yaptırılırsa çok iyi olur. Dünyada genelinde grip ve zatürre aşısına yönelik ciddi bir talep var. Bu yüzden iki aşının temin edilmesinde de sıkıntı olacak. Bizde risk gruplarının aşılanması tam yapılsa bile, elimizdeki aşılar yetmeyecek. Bizde şu ana kadar riskli grubun % 4.4’üne grip aşısı yapılmış, zatürre aşısı yapma oranı ise yüzde 1’in altında.” diye ifade etti.

Kaynak:www.milliyet.com