Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Koronavirüs Aşısı Bulunsa Bile Bahara Kadar Hayat Normale Dönmeyecek…

Dünyanın dört bir yanından politikacılar ve karar mercileri ölümcül salgını durduracak aşının bu yılın sonunda bulunacağını ve kitlesel aşılamanın 2021’in başında başlayacağına dair açıklamalarda bulunuyorlar. Fakat bilim insanları bu önermeye katılmıyor. ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın CEO’su bugün yaptığı açıklamada, geliştirdikleri aşının etkili ve güvenli olduğunun kanıtlanması durumunda, Mart sonu yada Nisan ayı başına kadar halkın kullanımına açık olmayacağını açıkladı. İngiliz uzmanlarsa, etkili bir aşı bulunsa dahi gelecek ilkbahara kadar hayatın normale dönmeyeceğini ve kısıtlamaların kademeli olarak devam edeceğini söyledi.

İngiltere’nin önde gelen bilim insanları etkili bir korona virüs aşısının bile ilkbaharda hayatı normale döndürmeyeceği konusunda uyarıda bulundu.

BBC’den James Galleger’ın haberine göreyse, bilim kuruluşu Royal Society araştırmacıları, olası bir aşının başarılı olma ihtimaliyle ilgili insanlardan gerçekçi olmasını istedi.

Bilim insanlarının düşüncelerine göre, aşının toplu halde uygulanmasının bir yılı bulabileceğini ve kısıtlamaların bu süre içinde kademeli olarak devam edebileceğini belirttiler.

İngiliz bilim insanlarının açıklamasına paralel olarakta, ABD’li ilaç devi Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, Financial Times’a yaptığı açıklamada, geliştirdikleri aşının Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bu yılın sonunda onaylanmasını beklediklerini, ancak aşının Mart sonu veya Nisan ayından önce genel kullanıma açık olmayacağını belirtti.

Stephane Bancel, Moderna’nın en erken 25 Kasım’da acil kullanım onayı için başvuruda bulanabileceğini söyleyerek,  “Acil kullanım onayının, yaşlılar ile sağlık çalışanları gibi yüksek risk grubunda bulunan insanlara hitap etmeye başlamak için önemli bir tıbbi araç olacağını düşünüyoruz” diye ifade etti.

Buna ek olarak, Bancel, Moderna’nın aşı adayının onayı öncesinde üretim kapasitesini artırmak için çalıştığını sözlerine ekledi:

“Gerçekten oyunun önüne geçmeye çalışıyoruz, aşının güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanırsa, acil kullanım için elimizde yeterli aşı olacak.”

Daha önce benzeri görülmemiş bir hızda gerçekleşen bir süreçte, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından virüse karşı koruma sağlamak için 200’den fazla aşı geliştirildi. Söz konusu aşıların bir düzine kadarı ise insan deneyleri devam ediyor. Erken deneme verileri, aşıların bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini öne sürüyor, fakat aşılarının hiçbirinin Covid-19 karşı tam koruma sağladığı ya da semptomları azaltmak için yeterli olduğu kanıtlanmadı.

Imperial College London Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden Dr. Fiona Culley, “Bir aşı, pandemiyi potansiyel olarak sona erdirmek için büyük bir umut sunuyor, fakat aşı geliştirme tarihinin birçok başarısızlıkla dolduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde pek çok politikacı ve karar mercii aşının bu yılın sonunda bulunacağı ve önümüzdeki yılın başında kitlesel aşılamanın başlayacağına dair iyimser sözler söylüyorlar. Fakat Royal Society raporu, bunun uzun bir süreç olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Profesör, Nilay Shah, “Aşı mevcut olsa bile, bu  bir ay içinde herkesin aşı olacağı anlamına gelmez. Aylar sürebilir, belki yıllar geçebilir. Mart ayında hayat birdenbire normale dönenecek diye bir şey yok” diye açıklama yaptı.

Tüm bu açıklamalara ek olarak, raporda hala aşı geliştirme hususunda büyük zorluklar olduğu kaydedildi. Moderna’nın potansiyel aşısında olduğu gibi RNA bazlı aşıların daha önce hiç seri olarak üretilmediği belirtildi. Araştırmacılar hem aşı hem de cam şişeler için ham madde sorunu ve ülkelerin soğuk zincir altyapısında sorunlar bulunduğunu ve geliştirilen aşılardan bazılarının eksi 80 derecede saklanması gerektiğini aktardı. 

Profesör Shah, insanları aşılamak için ayrıca on binlerce eğitilmiş yeni personele ihtiyaç duyulacağını da sözlerine özellikle ekledi.

Kaynak: cnnturk.com