Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Eklem ağrıları corona virüs belirtisi olabilir mi?

Corona virüs ve eklem ağrıları

Çoğunlukla yaşlı kişilerde görülen eklem ağrıları aslında her yaşta görülebilen bir problemdir. Bu rahatsız edici ağrılar çeşitli sebeplerle meydana gelebilmektedir. Corona virüs günlerinde eklem ağrısı yaşayan insanlar hemen ”Corona mı oldum acaba ?” gibi bir endişeye kapılabiliyor. Çünkü her eklem ağrısı corona virüs belirtisi değil. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır eklem ağrıları hakkında önemli bilgiler verdi.

Eklem ağrıları neden oluyor?

Eklem ağrılarını genellikle ileri yaşta olanlarda görmeye alışkın olsak da her yaşta görülebilmektedir. Kilolu olmak, spor aktiviteleri yapıyor olmak, çeşitli hastalıklar, travmalar, psikojenik etkenler eklem ağrısına yol açabilmektedir. Ekleme özgü olan ağrılar olabildiği gibi diğer vücut ağrıları ile birlikte seyreden hastalıklar da söz konusudur. Vücut hareket ederken eklemleri de kullanıyor. Obezite, toksik maddelerle beslenmek ve fazla yük yüklemek eklemlerde erken bozulmaya neden olabiliyor. Artroz ve Artrit birbirinden farklı iki hastalık olup karıştırılır. Artroz iltihapsız kıkırdak bozulması ve kemik çıkıntıya verilen ad olmakla birlikte artrit ise iltihabi bir eklem hastalığıdır.

Peki! Belirtileri nelerdir ?

En sık belirti ağrı olmakla birlikte eklem şişliği, hareket kısıtlılığı, tutukluk, kızarıklık yaşanabilir.

Bu ağrılar hangi hastalıkların belirtisi olabilir? 

Osteoartrit (kireçlenme ), menisküs, çapraz bağ lazyonları, kondromalazi Patella (ön diz ağrısı), tendinit bursit (kesecik iltihabı), romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), enfeksiyon ve otoimmün hastalıklar, metabolik bozukluklar (gut hastalığı), bursit (kesecik iltihabı), septik artrit kişide eklem ağrısı yapabilen problemli durumlardır.

Eklem ağrısı en sık kimlerde görülmektedir?

Kireçlenme türü problemler ileri yaşlarda görülebilirken, iltihabi artritler genellikle daha erken yaşlarda başlar.

Tedavi yöntemi nedir?

Gerekli tedavinin yapılabilmesi için ilk koşul, eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Travmaya bağlı eklem ağrılarında soğuk uygulama lokal veya sistemik ağrı kesiciler kısmen yarar sağlayabilir. Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem tahribatı gelişmemesi için profesyonel hekim yardımı almak gerekmektedir.

Eklemin korunabilmesi için düzenli egzersiz yapmak, kilo almamak oldukça önemlidir. Kireçlenmeye bağlı eklem sorunlarında kıkırdak yapımını uyaran kondroitin sülfat, glukozamin takviyesi, ayrıca yeni kıkırdak oluşumunu sağlayan kök hücre uygulamaları oldukça revaçta olan popüler ve ideal yöntemlerdir. Tedavinin ciddi bir şekilde yapılabilmesi için eklem sorunun önce anlaşılması gerekir. Osteoartrit adı verilen ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık tablosunda osteoartritin derecesi hassasiyetle tespit edilmeli ve buna göre de bir tedavi düzenlemesi yapılmalı. Aksi taktirde başarı oranı çok azalır.

Kaynak:Posta