Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İklim değişiklikleri salgın hastalık riskini artırıyor mu?

Corona virüs pandemisini yaşadığımız şu günlerde Avrupa’nın birçok yerinde şuana kadar mevsimler sıcak ve kuru geçti. Sıcaklıkta neredeyse en yüksek rekor kırıldı. İklim değişikliğine dikkat çeken uzmanlar tehlikenin yaklaştığı konusunda tüm dünyayı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Peki yaşadığımız iklim değişikliklerinin pandemi üzerinde bir etkisi olacak mı?

Covid-19 pandemisi sebebiyle geçen kışı tüm Avrupa evlerinde geçirdi. Nisan ayında Avrupa’da neredeyse hiç yağmur yağmadı. Euronews‘e konuşan Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden Professor Jan Semenza, iklim değişiminin salgın hastalıklar üzerindeki etkisi hakkında açıklamalar yaptı.

Semenza’ya göre, Covid-19’un ortaya çıkmasının sorumlusu iklim değişikliği asla değil. Bununla birlikte küresel ısınma Avrupa’da diğer hastalıkların riskini artırıyor, buna Baltık suları ısındığında gelişen Vibriyo adı verilen bir bakteri çeşidi de dahil. Semenza, bu bakterinin bulunduğu suya giren insanların eğer yaraları varsa yara enfeksiyonu geçirebileceğini söylerine ilave ediyor.

Oldukça tehlikeli bir bakteri

Semenza’ya göre bu bakteriler oldukça tehlikeli olabilir çünkü yara enfeksinonu kan zehirlenmesine yol açıyor. Kan zehirlenmesiyse ebolayla aynı ölüm oranına sahip. Bu sebeple Semenza bu bakterinin çok tehlikeli olduğunu ve ölümlere sebebiyet verebileceğini söylüyor.

Sonuçta iklim değişikliklerinin bazı hastaların riskini artırdığı bir gerçek.

Kaynak:Posta