Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Coronavirüsü Hafif Geçirdiğimiz Nasıl Anlaşılır?

Corona virüsü farkında olmadan atlatıyor olabiliriz

Yeditepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, corona virüsü farkında olmadan veya hafif geçirenlerdeki belirtileri açıkladı.

Tüm dünyada corona virüs ile mücadele devam ederken, ölü sayısındaki artış engellenemiyor. Öte yandan hastalığı farkında olmadan veya hafif belirtilerle geçirenlerin sayısının da hayli fazla olduğu söyleniyor.

Bu yüzden başta ABD olmak üzere bir çok ülkede bağışıklık kazanan kişileri tespit etmek için hastalığı hafif atlatanlara yönelik testler geliştiriliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, bu konuda merak edilenleri şöyle anlattı.

Covid-19’u hafif geçirip geçirmediğimizi nasıl anlarız? Böyle bir test yapılabiliyor mu?

Covid-19’u toplumda en yoğun 20 ile 49 yaş grubu geçiriyor. Fakat bu grubun sadece yüzde 15-20’sinde hastaneye başvuracak şiddette belirtiler oluyor.

Hastalığı hafif belirtiler ya da tamamen belirtisiz geçirenlerde bir hafta sonra antikor çıkmaya başlıyor ve 2 hafta sonra tespit edilebiliyor. Belirtisiz geçirenler, evinde pozitif çıkan bir hasta olduğu zaman yapılan taramalarda tespit ediliyor. Bu hastalarda antikor gelişip bağışıklık oluşuyor.

Hafif geçirenlerde ne gibi belirtiler oluyor?

Bu kişilerdeki en önemli belirti halsizlik ve sırt ağrısı olduğu gözlemleniyor. Bununla birlikte daha az olmakla birlikte, öksürük ve üşüme, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler de yaşanabiliyor.

Bu kişilerin organlarında da hasar kalıyor mu?

Hafif geçiren kişilerde hasar hemen hemen hiç kalmıyor.

Covid-19’u bir kez atlatan tekrar geçirebilir mi?

Bu soruya yanıt olarak teorik bilgilerimize dayanarak, “evet geçirebilir” diyebiliyoruz. 31 Aralık 2019’dan 15 Nisan 2020 tarihine kadar dünyada görülen 2 milyona yakın vakayla ilgili bilgilere baktığımızda; hastaların iyileştikten sonra yüzde 30 kadarında antikor tespit edilmiştir.

Fakat bu antikorların düşük düzeyde olduğu görülüyor. Düşük düzey antikorun ne kadar virüsü yok edebilecek güce sahip olduğunu açıkçası bilemiyoruz.

Dolayısıyla bir kez geçirebilen tekrar geçirebilir düşüncesiyle hareket edilmeli ve salgın pandemi sınırında devam ettiği sürece sosyal mesafeye çok dikkat edilerek, diğer korunma önlemlerine de sıkı sıkıya uyulması gerekiyor. Şu anki bilgilerimiz tamamen teorik ve bir 6 ay daha hastalığın izlenmesi gerekiyor.

Kaynak: www.yeditepehastanesi.com.tr