Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Uyarı! Aspirin her koronavirüs hastası için uygun değil

Aspirin kullanımının coronavirüs kaynaklı ölüm riskini düşürdüğü iddiasının gündeme taşınmasının ardından açıklamada bulunan Prof. Dr. Bilal Boz, “ABD, yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı asetil salisilik asit (Aspirin, Ecopirin, Coraspirin vs.) umudunu dünya manşetlerine taşıdı. Fakat aspirin her hasta için uygun değil” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Boztosun, Covid-19 enfeksiyonu ve aspirin ilişkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD’deki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin aspirin kullanımının kanda pıhtı oluşumunu engelleyerek Covid-19 kaynaklı ölüm riskini düşürdüğünü duyurduğunu aktaran Boztosun, şunları kaydetti:

ASPİRİN HER HASTA İÇİN KESİNLİKLE UYGUN DEĞİL

ABD, Covid-19 enfeksiyonuna karşı Asetil salisilik asit (Aspirin, Ecopirin, Coraspirin vs.) umudunu dünya manşetlerine taşıdı. Fakat aspirin her hasta için uygun değil. Özellikle mide bağırsak ve beyin kanaması geçirmiş hastalarımız doktorlarına danışmadan aspirin, dahi almaması gerekiyor. Gerçekten de Covid-19 enfeksiyonu sırasında en önemli korkulan komplikasyonlardan biri damarlarda oluşacak pıhtıdır.

Pıhtı, damarlarda oluşup damar içini tıkayarak kalp, göz, bacak, böbrek, beyin organları besleyen damarlarda emboli dediğimiz olayın meydana gelmesine neden olmaktadır. Emboli ise hayati bir risk unsurudur. Eğer ki hastalarımızda mide ve gastrit problemleri yoksa doktorlarına danışarak aspirin kullanmalarının faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle mide, bağırsak ve beyin kanaması geçirmiş hastalarımızın doktorlarına danışmadan aspirin kullanmamasını kesinlikle istiyoruz.”

ASPİRİN KANAMA RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Başka hastalıkları sebebiyle çeşitli ilaç kullanan hastaların ilave olarak aspirin kullandıkları zaman diğer ilaçların aspirinle etkileşimi ile kanama risklerinin artabileceğini dile getiren Dr. Boztosun, çok ilaç kullanan hastaların aspirin kullanmadan önce doktorlarına mutlaka danışması gerektiğini bildirdi.

ASPİRİN PIHTI OLUŞUMUNU AZALTIYOR

Dr. Boztosun, şunları kaydetti:

“ABD’de yapılan çalışmada Covid-19 enfeksiyonu sırasında pıhtı oluşumunu engellemek amacıyla düşük doz aspirin kullanımının pıhtı oluşumunu azalttığı açıklandı. Ülkemizde de ağır hastalara pıhtıyı önlemek için kan sulandırıcı iğne yapılmaktadır. Enfeksiyonu hafif geçiren hastalara aspirin verilmiyor. Son çalışmada gördük ki virüse yakalanan ve yatırılan hastaların hepsine aspirin verildiği anlaşıldı. Aspirin verilmeyen grupla kıyaslandığında yaklaşık % 50 oranda pıhtı oluşumunda azalma gözlendiği bildirildi.”

Aspirini özellikle kalp ve damar problemi olan hastaya uygunsa verdiklerini belirten Dr. Boztosun, “Aspirin kullanamayanların başka alternatifleri olduğunun bilinmesinde de fayda var. Sonuç olarak hekime danışmadan aspirin kullanılmanın sakıncalı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak:www.haberler.com/