Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

“Coronavirüs aşısının bulunması kadar adil dağıtımı da oldukça önemli”

Avrupa Birliği’nin coronavirüse karşı geliştirilecek aşıların adil dağıtımı konusunda üye ülkelerle anlaşmaya vardığını açıklaması üzerine Özel Viromed Laboratuvarları Mesul Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Akbay, “Coronavirüs aşısının bulunması kadar adil dağıtımı da önemli” dedi.

2020’nin ilk aylarından bu yana tüm dünyanın mücadele ettiği coronavirüs salgını, son dönemde artan vaka sayılarıyla etkisini sürdürüyor. Güncel verilere göre dünya genelinde toplam vaka sayısı 46 milyonu aştı. Dünya nüfusunun % 10’unu oluşturan Avrupa’da vaka sayısı 10 milyon 108 bin 104’e ulaştı. Dünya genelindeki vakaların % 22’sinin bulunduğu Avrupa, böylece Latin Amerika ve Asya’nın ardından 10 milyon vaka sınırını aşan üçüncü bölge oldu.

Salgının seyri gittikçe ağırlaşırken Avrupa’da birçok ülke de tedbirleri yeniden artırmaya başladı. Milyonlarca insanın ümitle beklediği aşı çalışmalarına ilişkin karar ise Covid-19 gündeminin ele alındığı Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden çıktı. Avrupa Birliği  ülkeleri, aşının üye ülkeler arasında aynı anda ve aynı koşulda dağıtılması konusunda uzlaştığını duyurdu.

Aşının bulunması kadar adil şekilde dağıtılmasının da oldukça önemli olduğunu ifade eden Özel Viromed Labaratuvarları Mesul Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Akbay, “Aşının bulunmasıyla herkesin kısa süre içinde aşılanacağı düşünülmekte. Fakat Ebola’da da çokça tecrübe ettiğimiz üzere, aşının dağıtımı ekonomik ve bir dizi politik sürecin doğru kurgulanması sonucunda gerçekleşebiliyor.

 Avrupa Birliği’nin salgınla mücadelede izlediği yol, ülkelerin iç işlerine karışmadan, adilce yapılan bir yardımlaşmayı kapsamaktadır.  Bu anlamda çok yerinde bir karar olduğunu söylemek gerekir. Türkiye olarak bizim de Avrupa Birliği ile bu tür iş birlikleri içerisinde olmamız gerekiyor” diye konuştu.

“AB SALGIN SÜRECİNDEN İYİ PUAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in aşılar hazır olduğunda üye ülkeler arasında adil dağıtımın garanti edilmesi konusunda mutabık kalındığına ve bu kapsamda üye ülkelerin AB nüfusu içindeki payına göre aşı alacaklarına yönelik yaptığı açıklamayı hatırlatan Prof. Dr. Akbay, “Avrupa Birliği, ekipman temini ve ekonomik fonların yanı sıra aşı çalışmaları kapsamında bilimsel iş birliği için de aktif rol almayı sürdürüyor.

Bu çerçevede aldığı kararlara ek olarak, salgınla mücadelede önemli rol oynayan hızlı sonuç veren antijen testlerini de pazara sunmaya başladı. Hızlı test kitlerinin satın alınması ve üye ülkelere dağıtılması içinse 100 milyon Euro ayırıldı. Tek şartı, testlerin ve test sonuçlarının karşılıklı tanınması için Avrupa Birliği yaklaşımının kullanılması.

Bu noktada Avrupa Birliği’nin hem tıbbi hem de finansal anlamda üye ülkelerine sunduğu imkan ve desteklerle başarılı bir strateji benimsediğini ve salgın sürecinden iyi puan aldığını söylemek mümkün” ifadelerini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin coronavirüsten çıkarması gereken temel sonucun, sağlık, ekonomi ve süreç yönetimi bağlamındaki iş birliklerinin artırılması olduğuna oldukça dikkat çeken Prof. Dr. Ayşegül Akbay, “Avrupa Birliği’ne üye olmaktan asla vazgeçmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.haberturk.com