Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bakan Fahrettin Koca’dan sevindiren açıklama geldi! Koronavirüs yakın zamanda hayatımızdan çıkacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklama da, “Özgürce nefes alacağımız günleri özledik. Maske, yakın zamanda hayatımızdan çıkmış olacak. COVID-19 aşı çalışmalarında büyük ilerlemeler var. Sonucu bekleyelim. Evimizin dışında, başkalarıyla olduğumuz her yerde maskemizi kuralına uygun şekilde takalım. Sabrınız için: Sağ olun” açıklamasında bulundu…

Sağlık Bakanı Koca, dün yaptığı açıklamada, “Prof. Dr. Uğur Şahin’le bir telefon görüşmesi yaptım. Prof. Şahin, Özlem Türeci ile Almanya’da, kendi şirketleri olan BioNTech’te Covid-19’a karşı bilim çevrelerinde ilgi uyandıran bir aşı geliştirdi. Görüşmede bu gelişmeyi ele aldık. Bakanlık olarak süreçte iletişim halindeydik” ifadelerini kullanmıştı. BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, Covid-19 hastalığına karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğu açıklandı.

Koronavirüs aşısında başarı elde eden BioNTech’in ardında Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci var. Prof. Dr. Uğur Şahin, küresel olarak aşının 3. aşama çalışmalarının ilk ara analizinin, aşının “Covid-19’u etkili bir şekilde önleyebileceğine dair kanıt sağladığını” belirterek, “Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çabaları için bir zaferdir” açıklamasında bulundu.

Geliştirilen koronavirüs (Covid-19) aşısında test yapılan gönüllülerin % 90’ında sonuçların olumlu olduğu ifade edilirken, test yapılan gönüllülerde, ciddi bir güvenlik kaygısı görülmedi. Şirketin ikinci testleriyse, bu hafta sonu duyurulacak. Aşının hem koruyucu etkisi hem de herhangi bir yan etkisi olup olmadığı, 2 yıllık bir sürede belli olacak.

BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının fiyatı ABD’deki fiyatlandırılmaya göre doz başına 159 TL olacağı bildirildi.

Öte yandan Çin’in yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği inaktif aşı adayının faz 3 çalışmaları kapsamındaki aşı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde gönüllü sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

Kaynak:haberturk