Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Corona mutasyon haberleriyle alarm verildi! Ölümcül corona virüs mutasyon detayları…

Corona virüs aşısının uygulamaları dünyada ilk kez İngiltere’de başladı. Bütün dünya İngiltere’de uygulanan aşı sonuçlarına odaklanmışken, yine İngiltere’den gelen ‘Corona virüs mutasyona uğradı’ açıklamaları insanlarda paniklere neden oldu. İngiltere Başkanı Boris Johnson’ın “Corona virüsü mutasyona uğradı. Şimdi % 70 daha bulaşıcı” açıklamasının ardından İngiliz Sağlık Bakanı Matt Hancock’un yaptığı “Corona virüste kontrolü kaybettik” açıklaması tüm dünyada gündem yarattı.

“KONTROLÜ KAYBETTİK”

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ‘Corona virüsünde mutasyon’ açıklaması yaparak, yeni corona virüsün kontrolden çıktığını ifade etti. Matt Hancock, “Corona virüs vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor olacak” dedi.

“BU KADAR HIZLI YAYILACAĞINI HİÇ TAHMİN ETMİYORDUK”

Matt Hancock, “Orijinal planımızda corona virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal corona virüsüne göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” diye ifade etti.

Endişeye sebep olan yeni türe ilişkin detaylı ilk çalışma 11 Aralık’ta tamamlandı. Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, “kontrolden çıktığını” söylediği “VUI-202012/01” adı verilen türün ilk örneği, esasen eylül ayında görüldü.

“KISITLAMALARA RAĞMEN ENFEKSİYON SAYISININ DÜŞMEMESİ ŞÜPHELENDİRDİ”

Bulaşma oranı, kasım ortasına kadar çok düşük seviyelerde kaldı fakat bu türle bağlantılı vakalardaki artış, ilk olarak kasım sonunda ulusal kısıtlamalara rağmen Kent’teki enfeksiyon oranlarının neden düşmediğinin araştırılmasıyla ortaya çıktı. Türün daha sonra, hızla Londra ve Essex’e yayıldığı belirlendi.

CORONA MUTASYONU İLK BAŞAK PROTEİNİNDE GÖRÜLDÜ

İngiliz hükümetinin Baş Bilim Danışmanı Patrick Vallance, türün “hızlı hareket ettiğini ve baskın tür haline geldiğini” söyledi…

“YENİ CORONA VİRÜS VAKALARININ % 43’Ü BU TÜRDEN”

En son rakamlara göre, İngiltere’nin güneydoğusundaki yeni vakaların % 43’ünün bu türden kaynaklandığını gösterdi. Bu oranın İngiltere’nin doğusunda % 59, Londra’da ise % 62 olduğu tespit edildi. Fakat tür, sadece bu yerlerle sınırlı kalmayıp tüm ülkeye yayıldı.

“MUTASYONUN AŞININ HEDEFLENDİĞİ BAŞAK PROTEİNİNDE GÖRÜLMESİ OLDUKÇA ENDİŞE YARATTI”

Mutasyon, ilk olarak virüsün hücrelerin içine girmesine yol açan başak proteininde görüldü. Bu değişimin, virüsün yayılma oranını nasıl etkilediği henüz belirlenemese de değişimin aşının hedeflediği başak proteininde görülmesi, bir endişe kaynağı olarak ortaya çıktı.

CORONA MUTASYON İLE BİRLİKTE % 70 DAHA HIZLI YAYILIYOR

Başbakan Boris Johnson, yeni türün % 70 daha hızlı yayıldığını tespit ettiklerini ancak daha öldürücü olduğuna dair bir veri bulunmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığının açıklamasında, türün ciddi hastalığa yada ölüme yol açma olasılığının daha yüksek olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığı vurgulanarak, “Ancak bunu daha iyi anlamak için vakaları incelemeye devam ediyoruz. Ölüm oranlarının gecikmeli geldiğini biliyoruz ve önümüzdeki haftalarda bunu sürekli olarak izlememiz gerekecek” ifadesi kullanıldı.

MUTASYONUN CORONA VİRÜS AŞISINA OLASI ETKİLERİ ARAŞTIRILMAYA DEVAM EDİLİYOR

Açıklamada, Pfizer’ın aşısının insanları yeni türe karşı koruyamayacağına dair hiçbir kanıt bulunmadığı ve bu konuda şu anda daha fazla laboratuvar çalışması yapıldığı bildirildi.

“VİRÜS ENFEKTE OLABİLMEK İÇİN KENDİNİ EN UYGUN HALE GETİRİYOR”

Bologna Üniversitesinden Federico Giorgi, Science Daily internet sitesine yaptığı açıklamada, virüsün insanları enfekte edebilmek için halihazırda kendini en uygun hale getirdiğini özellikle belirterek, “Bu durum, aşı dahil geliştirmekte olduğumuz tedavilerin tüm virüs türlerine karşı etkili olabileceği anlamına geliyor” dedi.

DSÖ AÇIKLAMA YAPTI: İNGİLTERE İLE YAKIN TEMASTAYIZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), coronavirüsün (Covid-19) daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle yakın temasta olduklarını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Salgın Hastalıklar Departmanı Direktörü Sylvie Briand, İngiltere’de görülen Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni türüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fransız kanalında açıklamalarda bulunan Sylvie Briand, DSÖ’nün şu anda yeni ortaya çıkan corona virüsün daha yüksek ölüm oranlarına yol açacağına işaret eden bir kanıtı olmadığını söyledi.

“EK LABORATUVARDA ARAŞTIRILMASI GEREKMEKTEDİR”

Sylvie Briand, “Virüsler değişir ve şimdi olanlar ise şaşırtıcı değil. Virüsün insan sağlığı üzerindeki etkisinin değişip değişmeyeceğini anlamak için ek laboratuvar araştırması yapmamız gerekiyor. Bu noktada, ölüm oranlarında herhangi bir değişiklik görmüyoruz” ifadelerini de kullandı. Yeni virüs mutasyonunun aşıların etkinliğini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine Sylvie Briand, “Tek ihtiyacın olmasıdır” yanıtını verdi. “Birleşik Krallık’ta alınan önlemlerin, aşıların piyasaya sürülme sürecinde (virüsün mutasyonlu halinin) yayılmasını engelleyeceğine inanıyorum” diyen Briand, tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

YENİ VİRÜS İLK İNGİLTERE’DE TESPİT EDİLDİ

İngiltere’nin güneydoğusunda Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni türü keşfedilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu açıklamıştı.

DAHA SONRA HOLLANDA, DANİMARKA VE AVUSTURALYA SIÇRADI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aynı mutasyonun, Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirdi. İngiltere’nin yeni mutasyon duyurusundan saatler sonra, ilk seyahat yasağı kararı Hollanda hükümetinden gelmişti. Hollanda, 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını açıkladı. Hükümet “yeni virüsün Hollanda’ya yayılması riskini mümkün olduğunca minimize etmek için” yasaklandığını duyurmuştu.

AB KONRTOL MERKEZİ YENİ VİRÜS İÇİN RAPOR HAZIRLADI: ETKİLERİ ARAŞTIRILIYOR

Avrupa Kontrol Merkezince yayımlanan raporda, dünyayı sarsan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere’de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipine “SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildiği ve etkilerinin araştırılmaya başlandığı bildirildi.

MUTASYONA UĞRADI FAKAT HASTALIK YAPMA ÖZELLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un, İngiltere’de % 70 artırabilen mutasyonlara uğradığı ancak hastalık yapma özelliğinde bir değişiklik yapmadığı yönündeki açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

PROF. DR. İSMAİL BALIK: DAHA ÖNCE DE BİRÇOK KEZ MUTASYONA UĞRADI

Korona virüs ailesinde yer alan Kovid-19’un yıl içinde çok kez mutasyona uğrağını anımsatan Balık, fakatkesin bilgilerin yapılacak bilimsel incelemeler ile tam olarak netlik kazanabileceğini söyledi.

İsmail Balık, İngiltere’den bildirilen mutasyonla ilgili dün gece yarısı Avrupa Hastalık Kontrol Merkezince rapor yayımlandığını vurgulayarak, “Bu mutanta şimdilik SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildi.” ifadelerini kullandı.

AŞILARI ETKİSİZ BIRAKACAK MI?

‘DAHA AĞIR HASTALIK YAPACAK MI?

Kovid-19’un mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan tipine ilişkin kapsamlı inceleme yapılmasının önemine işaret edilen raporda, ilgili virüsün araştırılmaya başlandığını ifade eden İsmail Balık, şu bilgileri verdi:

“Mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tip olan virüse ilişkin inceleme yapılıyor. Bu kapsamda, ‘Virüs, hangi ülkelere yayılıyor?’, “Piyasadaki PCR testleri ile tespitten kaçıyor mu?’, ‘Kullanılan antikor ya da plazma tedavilerinden etkilenmiyor mu?’, ‘Halihazırdaki aşıları etkisiz bırakacak mı?’, ‘Daha ağır hastalık yapacak mı?’, ‘Hastalığı geçirmiş olanlarda ikinci enfeksiyon geçirilme oranını artıracak mı?’ başlıklarında araştırılıyor.”

Virüsün İngiltere dışında başka ülkelerde de görüldüğünün raporlandığına işaret eden Balık, “Şu ana kadar Hollanda, Belçika Danimarka ve Avustralya’da da tespit edildiği raporda yer aldı.” dedi.

“VİRÜSTE ‘ÇOKLU SPİKE PROTEİN MUTASYONU’ TESPİT EDİLDİ.”

Prof. Dr. İsmail Balık, “Bu mutasyonun İngiltere’de son günlerdeki salgının büyümesine etki ettiği düşünülmektedir” bilgisinin de raporda yazıldığına değindi.

“ESKİ VİRÜSTEN FARKI YOK SADECE BULAŞMA GÜCÜ ARTMIŞ OLABİLİR”

Daha hızlı yayılan bir tip olan virüste “Çoklu spike protein mutasyonu” tespit edildiğini aktaran Balık, şöyle konuştu:

“Çoklu spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında bir çok noktada mutasyon olması. Daha önce görülen mutasyonlar genelde tek noktada olmuştu. Şu anki bilgiler bu yeni mutantın eski virüsten fazla farkının olmadığı, sadece bulaşma gücünü artırdığını göstermektedir.”

“KORONA VİRÜS AŞILARINI ETKİSİZ KILACAĞINA DAİR VERİ YOK”

Daha ölümcül olduğuna veya aşıları etkisiz kılacağına dair henüz bir veri bulunmasa da ülkeler, art arda önlem alarak İngiltere’yle sınırları kapatmaya başladı.

AŞILARIN İŞE YARAYIP YARAMAYACAĞI ÜLKELER ARASINDA TARTIŞMA KONUSU OLDU

İngiltere’de keşfedilen mutasyona uğramış Kovid-19 türü nedeni ile Avrupa’da birçok ülke önlemleri sıkılaştırırken, aşıların virüsün yeni türüne karşı etkili olup olmayacağı tartışması başladı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn basına yaptığı açıklamada, İngiltere’de keşfedilen ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan mutasyon geçirmiş yeni Kovid-19 türünün aşı üzerinde bir etkisinin olmadığını ifade etti.

“CORONA MUTASYONUNUN AŞI ÜZERİNDE GÖRÜLEN HİÇ BİR ETKİSİ YOK”

Temelde virüslerin mutasyona uğramasının normal olduğunu vurgulayan Jens Spahn, “Bugünkü bilgilere göre, Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) ve Avrupalı yetkililere danıştıktan sonra bu mutasyonun aşı işlemi üzerinde hiçbir etkisi yoktur” ifadelerini kullandı. Bunun çok iyi bir haber olduğunu dile getiren Jens Spahn, “Bu, mutasyona uğramış türe karşı aşının da işe yaradığı anlamına gelir” dedi.

BAKAN FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI: TÜRKİYE’YE UÇUŞLAR DURDURULDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi. Fahrettin Koca ayrıca İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağını ve karantina kurallarının uygulanacağını açıkladı.

Kaynak:SABAH