Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Instagram ve Facebook üzerinden dolandırıcıların yeni oyunu “TeknoSA Hediye Çeki”

Sosyal Medya ve Sanal Dünyada gitgide artan Dolandırıcılık Vakalarından birisi de “TeknoSA” firmasının adı kullanılarak yapılmaya başlandı.

Ele geçirdikleri Facebook Hesapları üzerinden kişilerin arkadaş listesine mesaj atan dolandırıcı çetesi verecekleri bir numaraya SMS atmaları durumunda “TeknoSA Hediye Çeki” kazanacaklarını vaad ederek insanları dolandırmaya başladılar.

SMS atılan özel numara üzerinden Faturalı ve Ön Ödemeli hatlardan 60 TL Tahsil eden çete bir anlamda bir SMS ile 60 TL’lik kazanç elde etmiş oluyorlar.

Şikayetvar’dan alınan bilgiye göre: Facebook kullanıcılarının hesabını ele geçiren dolandırıcılar arkadaş listelerindekilerle normal konuşmaya başlıyor ve öncelikle telefon numarasının faturalı olduğunu kontrol ediyor. Faturalı hat sahiplerine mesaj göndereceklerini belirten dolandırıcılar, mesajı onaylamalarını herhangi bir ücret ödemeyeceklerini de özellikle belirtiyorlar.

Arkadaşıyla konuştuğunu zanneden mağdurlarsa, gelen mesaja ‘evet’ veya ‘onay’ yazıp cevaplayarak belirtilen servise mesaj gönderiyorlar. Böylece dolandırıcı amacını ulaşmış oluyor ve 60 lira ile 1200 lira arasında değişen para kullanıcının faturasına yansıyor.

PUBG (Pubgmobile.com) Oyunu İle Instagram Üzerinden Mağduriyet

PUBG oyunu yüzünden 120 TL ücret kesilmiş mobil hattımın üzerinden PUBG oyunu telefonumda yüklü değil oyun ile kesinlikle alakam yoktur. 120 TL olan ücretin iadesini talep ediyorum gereğinin en kısa sürede yapılmasını aksi takdirde hakkınızda hukuki işlem başlattıracağım.

“Teknosa’dan hediye çeki yalanına inandım”

“Bir akrabamın Facebook adresine girerek, “Teknosa’dan hediye çeki dağıtıyorum” diye telefon numaramı aldı. Sana bir msj gelecek ona ‘EVET’ olarak cevap ver dedi. Mesajda 60 tl ücret var yazıyor fakat tamamen ücretsizdir dedi. Daha sonra hattımdan 60 tl kesildi. Verdikleri numarayı aradığımda ise müşteri hizmetlerine bağlanamıyorsun. Bu nasıl bir iştir kardeşim.

0545 262 **numaralı telefon hattıma 60 TL değerinde yapılan satışın iptalini istiyorum. İptalin gerçekleşmemesi durumundaysa, firmanız hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunacağım.”

180 TL Bir Anda Hattımdan Alındığını Gördüm

“Bugün çok sevdiğim bir kardeşimden Facebook üzerinden bir mesaj aldım. “Teknosa’dan hediye çeki dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalı mıydı?” yazdı. Ben de ‘evet’ diye cevapladıktan sonra “sana gelen mesajı hemen ‘EVET’ yazıp cevapla ne kazandığına bakayım mesajda 60 TL yazıyor o reklam amaçlıdır tamamen ücretsizdir ok..” dedi.

Eminsin değil mi ücretsiz olduğuna? diye sorduğumda ise “bir şey olmaz canım” diye yanıt aldım. Yardım olsun diye yaptım ama sonra şüphelendim sorduğum bir soruya cevap veremedi. Şimdi 180 lira yanıltıldım. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanlık yapalım yardımcı olalım dedik başımıza gelene bakın.”

Mesaj Polis Arkadaşımdan Gelince İnandık

“Facebook’ta polis olan bir abimin hesabına girerek bize de Teknosa’dan hediye çeki göndereceğim diye bir mesaj attı. ‘Gelen mesajları EVET yazıp gönder’ dedi. Bizde polis olduğundan güvenerek gönderdik ve 60 TL kesildi. Biz de şikâyetçiyiz ve şikayet için siber suçlara şikayet ettik.”

120 TL Bir Anda Uçup Gitti

“Facebook’ta çok güvendiğim arkadaşımda bana mesaj geldi ve beni tanıyor gibi konuşarak Teknosa’dan çekiliş var diye bana mesaj attı. Bende dediklerini yaptım ve üst üstü bak sıkıntı olmaz dediğimde de sorumlusu benim diyerek samimiyet sağladı. 120 liralık bir kesinti oldu. Bunu GSM operatörü aracılığıyla yapıyorlar. Bir an önce açığa kavuşmasını ve paranın iade olmasını istiyorum.”

Tek Seferde 90 TL Dolandırıldım

“Bir arkadaşım, Facebook’tan Teknosa’dan hediye çeki dağıttığını ve benim hattımın faturalı olup olmadığını sorup, reklam mesajı göndereceğini yazdı. 7979 dan gelen mesajı hemen cevaplamam gerektiğini ve ne kazandığıma bakacağını söyledi.. 2 kez cevapladım ve telefon faturamdan 60 ve 30 TL çekildiğini fark ettim.

Müşteri hizmetlerine 2 saat sonra ulaştığımda mobil ödememi kapattırdım fakat iş işten geçmişti. İade yapamayacaklarını ve 0212996555* destek hattını arayabileceğimi söyledi, hala arıyorum ve ulaşamıyorum. Şikâyetimin yetkili makamlara bildirilmesini ve hattıma yansıtılan 90 TL’nin tarafıma iadesini istiyorum, gerekli tüm yasal işlemleri başlatacağım.”

TeknoSA Konu İle İlgili Açıklama Yaptı

Sabancı Grubuna bağlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren TeknoSA Teknoloji Mağazaları konuyla alakalı olarak açıklama yaparak bu tarz bir Hediye Çeki Dağıtım Sistemlerinin asla olmadığı ve konuyla alakalı olarak gerekli yasal başvuruların yapıldığını açıkladılar.

İşte! TeknoSA tarafından yapılan o açıklama:

“Kurumumuzun sosyal medya üzerinden telefon mesajı göndermek suretiyle hediye çeki dağıttığına ilişkin duyumlar alınmış olup, kurumumuzun böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Sosyal medyada şirketimiz ismi ve/veya logosu hukuka aykırı bir şekilde kullanılmak suretiyle, ürünlerin piyasa değerinin çok altında satın alınabileceğine ya da hediye çeki vaat edildiğine ilişkin haber, mesaj, Reklam veya gönderilen SMS’lere itibar edilmemesini tüm tüketicilerimizin bilgisine sunarız.”

Telefonlarınızı Mutlaka Mobil Ödemeler Kapatın…

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak adına Operatörlerinizi arayarak Hattınızı Mobil Ödeme Kanallarına Kapatmanız sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir.

3. Parti Servisleri kullanarak Mobil Ödeme Sistemi ile sizden tahsil edilen ödemeler zaman içerisinde Hukuksuz Boyutlara ulaşabilmektedir.

Tek Bir SMS ile bir anda sizden ödeme almaya ve para kesmeye başlayan kişi veya kişiler özellikle Faturalı Hat Kullanıcıları için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.