Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

65 yaş üstü vatandaşlar ne zaman aşı olacak?

Koronavirüs aşı çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Şu anda 75 yaş ve üstü vatandaşların aşılama çalışmaları sürerken, bu noktada 65 yaş kişiler için aşılamanın ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak konusu oluyor. Geçtiğimiz gün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, milyonların gündemindeki bu konuya da değindi. Peki, 65 yaş üstü ne zaman aşı yapılacak?

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanan takvime göre Sağlık Çalışanları sonrası 85 üstü, 80 üstü ve ardından da 75 yaş üstü vatandaşlara öncelik verildi. Aşılama süreci tüm hızıyla devam ederken 65 yaş üstü vatandaşların aşılama sürecinin ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Bakan Fahrettin Koca geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak;

“İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü büyüklerimizin ve aşama aşama 2. gruba dahil vatandaşlarımızın aşılanmasına geçilecektir. Tedarik planlaması ve aşı programımız planlandığı şekliyle sürmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık personelinin ilk doz aşılamalarını takiben 75 yaş üstündekilerin aşılarının yapılmasına devam edildiğini belirten Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün itibarıyla 2 milyon 400 bin kişinin ilk doz aşıları tamamlandı. 2. parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü büyüklerimizin ve aşama aşama ikinci gruba dahil vatandaşlarımızın aşılanmasına geçilecektir. Tedarik planlaması ve aşı programımız planlandığı şekliyle sürmektedir.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görülen mutasyonlu virüs hakkında açıklamalarda bulunmuştuk. Bu hususu dikkatle takip ediyoruz. Belli mutasyonlarda bulaşıcılığının daha yüksek olduğu yönünde bulgular var. Böyle durumlarda tedbirlerde gevşeme, riskin daha fazla artmasına yol açabilecektir. Ülkemizde mevcut İngiltere mutasyonları dışında 2 vatandaşımızda Güney Afrika varyantı, bir vatandaşımızda da Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Bu vatandaşlarımız tedbir kapsamında hastanede izole edilmektedir. Temaslıları da benzer şekilde izole edilmiş durumdadır.” dedi.

Kaynak:sabah