Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Koronavirüs sonrası kronik rahatsızlıklar artacak

Koronavirüs sonrası insan yaşamı araştırma konusu oldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nur Perihan Tosun ve Ordu Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Taşkın Kılıç, koronavirüs sonrası insan yaşamı hakkında çalışmalar yaptı…

Öncelikle; KRONİK RAHATSIZLIKLAR ARTACAK

Yaptıkları çalışma ile koronavirüsü atlatan 1014 kişiye hayatlarında nelerin değiştiği soruldu soruldu. Koronavirüs sonrasında insanların hayatında değişecek temel unsurlar hakkında ipuçları arayan öğretim üyeleri insan ilişkileri ve sosyalleşme, komşuluk, iletişim, mesafe, özgürlük anlayışı, kalabalık ortamlarda bulunma, doğaya yöneliş, mesai anlayışı ve tatil gibi unsurların değişeceği sonucuna ulaştı.

Koronavirüs sonrasında online alışveriş ve online eğitimin yaygınlaşmasının öngörüldüğü araştırma, insanların artık hastaneye gitmekten korktuğunu da ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda pandemi sonrası kronik rahatsızlıklarda oldukça artış olacağı da öngörüldü.

“DOĞA İLE İÇ İÇE TATİL ALIŞKANLIKLARI GELİŞMEYE BAŞLADI VE DEVAM EDECEK”

‘DİJİTALLEŞME YAYGINLAŞACAK’

‘SOSYALLEŞME ARTACAK’

‘KRONİK HASTALIKLARDA ARTIŞ YAŞANACAK’

Salgın sonrası hastaneye gitme çekincelerinin ortaya çıktığını anlatan Dr. Tosun, “İnsanlar koronavirüs öncesinde sağlık hizmetlerini gerekli ve gereksiz çok fazla kullanıyordu. Şu anda bile insanlar hastanelere gitmekte endişe duyuyor. Bunun ilk sebebi ise koronavirüse yakalanma kaygısıdır. Bu sebep ile insanlar sağlık ihtiyaçlarını ertelediler. Bu konuda özellikle kronik hastaların takibi çok önemlidir. Kanser hastalıklarının erken tanısı çok önemlidir.

İnsanlar hastanelere gitmelerini erteledikleri için maalesef bundan sonraki süreçte koronavirüs hayatımızdan çıksa bile kronik hastalıklarda artış veya hastalıklar kötü yönetildiği için farklı ek hastalıklar da sürece dahil olacak. Kanserler erken tanıda değil de ikinci veya üçüncü evrelerde ortaya çıkacak. Maalesef ki, böyle olumsuz bir tablo ile karşılaşabiliriz. Bunun önüne geçmek için Teletıp geliyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın da projeleri bulunmaktadır.

İnsanların sağlık takipleri online olarak Teletıp üzerinden takip edilecek. Ülkemizde pandemi oldukça başarılı bir şekilde yönetildi. Çünkü kapsam dışında kalmadı. İnsanlarımız da koronavirüs sonrasında kesinlikle sağlık ihtiyaçlarını ertelememeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı..

Kaynak:habertürk