Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Zengin hastalığı’na erkeklerde daha sık rastlanıyor

Kralların hastalığı veya zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı, padişahların ölümüne yol açmış şiddetli bir romatizma hastalığıdır. Gut terimi Latincede gutta (damla) teriminden türetilmiş ve gutun eklemlere damla damla düşen bir zehir olduğuna inanılmaktadır.

Ortaçağda aşırı beslenme ve alkolle ilişkisi fark edildiği için ozamanlar da ‘’Kralların hastalığı‘’ adını almıştır. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık yarattığı şikayetlerle yaşam kalitesini olumsuz etkileyen gut hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor

Gut hastalığı, daha çok kişinin metabolizmasındaki sorunlar ve çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelir. Şu şekilde özetlemek gerekirse, besinler yoluyla vücuda giren zararlı bileşenlerin vücuttan atılması için ürik aside dönüştürülmesi gerekiyor.

Bu zararlı bileşenler, vücuttan atılmadığı durumlarda ise mide, kan, eklem ve bağırsaklarda birikmeye başlıyorlar. Özellikle de eklemlerde birikerek iltihaba yol açan bu duruma gut hastalığı deniliyor.

Erkeklerde daha sık görülür ve genellikle 40 ile 50 yaşlarında başlar. Gelişmiş toplumlarda yüzde 0.4 oranda gut hastaları bulunmaktadır. Gut hastalarının akrabalarında hastalık ihtimali artmıştır.

Hastalığı tetikleyici durumlar nelerdir? 

Beslenmenin, sorunun ortaya çıkmasında önemli bir belirleyici unsur olduğu gut hastalığında:
• Yanlış beslenme rutini,
• Düzensiz beslenme,
• Yanlış diyet listeleri,
• Aşırı alkol tüketimi,
• Eklem travmaları,
• Çok fazla yağlı besin tüketmek,
• Çok fazla et, süt, yoğurt ve deniz ürünleri gibi protein yönünden zengin besinler tüketmek,
• Kullanılan bazı kronik ilaçlar,
• Geçirilen operasyonlar sonrası zayıflayan bağışıklık sistemi nedenler arasındadır.

Eklem ağrılarına dikkat edilmeli! 

Bir çeşit eklem iltihabı olan gut hastalığının en tipik belirtisi eklemlerde görülen belirgin ağrılarıdır. Daha çok sabahları başlayan ağrılar genellikle ayak parmağının büyük eklemini etkiler. Bunun nedeni ise sabaha doğru vücutta asit iyonlarının biriktiğinde ortaya çıkmasıdır.

Hastalığın geç fark edilmesi ciddi komplikasyonlar yaratabilmektedir

Gut hastalığının tedavi edilebilmesi için öncelikle neden ortaya çıktığının araştırılması gerekir. Bu noktada eğer vücutta üretilen ürik asidin böbrekler tarafından yeterince atılamaması yatıyorsa öncelikle yapılacak kan testi ile ürik asit miktarı tespit edilmeli ve eklemlerdeki sorunların çözümü için film çekilmesi ve sıvı alınması gerekmektedir.

Eğer zamanında tespit edilip müdahale edilmezse çok ciddi sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kişinin hareket etmesini engelleyebilir. Bunu önlemek için kandaki ürik asit düzeyini düşürücü tedavi ve atakların tekrarının önlenmesi için özel iltihap giderici tedavi uygulanması gerekir. Gut hastalığının atak tedavisi ve sürekli uygulanması gereken tedaviler farklılık gösterebilir.

Tedavide doğru beslenme ve doğru diyet önemli rol oynuyor 

Ortaya çıkmasında önemli bir rol üstlenen beslenme gut hastalığının tedavisi için de aynı oranda önemli olduğu bilinmelidir. Bunun için vücuttaki ürik asit seviyesini yükseltecek besinlerin çok fazla tüketilmemesi olası gut krizlerini önleyebilir. Gut hastaları protein gereksinimini optimum miktarda ürik asit dengesini sağlayacak süt, peynir gibi gıdalarla karşılamalıdır. Bunun yanı sıra:

•Gut hastaları kesinlikle alkol tüketmemeli,

•Azar azar sık sık yemeli, bol sıvı tüketmeli,

•Frukoz, içeren meyve suları hazır içecekler tüketilmemelidir.

•Sakatat, şarküteri ürünleri ve deniz ürünleri az tüketilmeli,

•Karbonatlı yiyecekler tüketilirken çok dikkat edilmelidir

Kaynak:milliyet