Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çin takvimi doğum haritasını belirliyor olabilir mi? Çin takvimi ile cinsiyet hesaplama doğru mu?

Hamile kadınlar arasında son yıllarda çok popüler olan konular arasında yer alan Çin takvimi ile cinsiyet hesaplama vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Bilimsel açıdan herhangi bir doğruluğu olmasa bile bazı inanışlara göre % 70 oranlar doğru sonuç verdiği iddiası bulunuyor. Bilimsel açıdan bebeğin cinsiyeti için gebelik döneminde 15. Haftaya kadar beklemek gerekse de anne adayları bu takvim ile hesaplama yaparken aynı zamanda eğlenceli vakit de geçiriyor.

Çin takvimi 2021, birçok anne adayı tarafından araştırılmaya devam ediyor. Son zamanlarda ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da popülerliğini koruyan ve hamile kadınların çocuklarının cinsiyetlerini tahmin etmek için kullandığı bu takvimin bilimsel herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Fakat bazı iddialara göre % 70 oranlar doğruluk payı olduğu bilinmektedir. Hesaplama yapılırken anne adayının yaşı ve hamile kaldığı ay baz alınması gerekiyor.

Çin takvimi ile hesaplama nedir?

Çin Cinsiyet Tahmin Yöntemi olarak ay takvimini kullanıyor. Gebelik ayını ve annenin gebe kalma yaşını göz önünde bulundurarak, bebeğin erkek mi, yoksa kız mı olacağını belirlemek için bir formül kullanılır. Hikayeler bu yöntemin 700 yıldan daha uzun bir süredir kullanıldığını ve yüzde 90’a kadar şaşırtıcı bir doğruluk için bir ün olduğunu iddia ediyor.

Çin takvimine göre cinsiyet ne kadar doğru?

Çin Cinsiyet Tablosunun doğruluğunu standart 50/50 tahmininin ötesinde herhangi bir güvenle değerlendirmek oldukça zordur. Bazıları Çin Cinsiyet Tahmincisi’nin % 90 doğru olduğunu söylüyor, ancak araştırma ve ilgili matematik bu istatistikleri tam olarak doğrulamıyor. Aslında, Çin Toplumsal Cinsiyet Tahmincisi’ni inceleyen daha derin bir dalış yapanların azlığı, doğruluğun % beş kadar düşük ve yüzde 55 kadar yüksek olduğunu gösterdi, bu da jeton atışı kadar güvenilir hale getirdi. Çin takvimi doğru çıkmayanlar, doğru olan kişilere göre çoğunlukta olduğu da bilinmektedir.

Peki! Çin takvimi doğum tablosu nasıl çalışır?

Çin takvimi tablosuna bakılarak annenin yaşı ve hangi ay bebeğine hamile kaldığına bakılarak bebeğin cinsiyeti hakkından yorum yapmaya yarar. Doğacak bebeğin kız olma olasılığının en yüksek görüldüğü yaş 21’dir. Çin takvimine göre 21 yaşındaki bir anne adayı Ocak ayının dışındaki aylarda hamile kalmışsa eğer, yüksek ihtimalle bir kız çocuğu sahibi olacaktır.

Çin takvimi cinsiyet tahmininde bulunan otomatik hesaplayıcılar ile hamile kalınan yaş ve ay aracılığıyla bebeğin cinsiyeti belirlenmektedir.

Çin doğum haritası nereden geliyor.?

Çin doğum haritasının tarihi çok uzun olduğu için, kökeninin doğruluğu bilinmiyor. Grafiğin Çin Qing Hanedanlığı döneminde (MS 1644 ile 1911) icat edildiği söyleniyor. O zaman, kraliyet eunichleri tarafından tutuldu ve sadece kraliyet aileleri tarafından kullanılırdı.

Cinsiyet Tablosu her yıl farklı olabilir mi?

Hayır olmaz. Yalnızca bir Çin Cinsiyet Tablosu var ve her yıl kullanılıyor. Yıllarca değişmez. Aslında her yıl aynı kalıyor.

Kaynak:sabah