Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Yüksek tansiyonu düşüren sağlıklı 16 besin..

Yüksek tansiyon yani diğer adı ile hipertansiyon, kalp hastalıklarına yol açan en önemli sebeplerin başında yer alıyor. Fakat yüksek tansiyonu beslenmenizde yapacağınız düzenlemeler ile kontrol altına almanız oldukça kolay. Bunun için sadece hangi besinin yüksek tansiyon üzerinde etkili olduğunu bilmek yeterli olacaktır. Tansiyon ilacı kullananlar da dahil olmak üzere pek çok kişi yüksek tansiyonu düşüren yiyecekleri merak ediyorlar.. işte! o yiyecekler…

Greyfurt 

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgiller tansiyonu düşüren güçlü bir etkiye sahip bir meyvedir. Aynı zamanda yüksek tansiyonun yol açtığı kalp hastalığıyla ilgili risk faktörlerini azaltarak sağlıklı kalmanızı sağlayacak vitaminler ve minerallerle doludur.

Eğer yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız greyfurt bu ilacın etkisini azaltabilir. Bu sebeple doktorunuza mutlaka danışın.

Somon 

Yağlı balıklar genelde, kalp sağlığına önemli faydaları olan mükemmel bir omega-3 yağ kaynağıdır. Bu yağlar, iltihabı azaltarak ve damarları daraltan oksipinler adı verilen bileşiklerin seviyelerini düşürerek tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olurlar.

Pazı 

Pazı sebzesi, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi tansiyonu düzenleyen öğelerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Bir bardak (145 gram) pişmiş pazı, günlük potasyum ve magnezyum ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılamaktadır.

Kabak çekirdeği 

Kabak çekirdeği küçük olabilir fakat beslenme söz konusu olduğunda marifetleri oldukça büyüktür. Kan damarlarının gevşemesi ve kan basıncının düşürülmesi için gerekli nitrik oksit üretimine katkı sunan magnezyum, potasyum ve arginin de dahil olmak pek çok öğeyi bünyesinde barındırmaktadır. Yüksek tansiyon için doğal bir çaredir.

Fasulye ve mercimek 

Fasulye ve mercimek; lif, magnezyum ve potasyum gibi kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler açısından oldukça zengindir.

Bazı çalışmalar, fasulye ve mercimek yemenin yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Meyveler 

Meyveler, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltma potansiyeli de dahil olmak üzere pek çok faydaya sahiptirlerdir. Meyvelere canlı renklerini veren pigmentler olan antosiyaninler, kandaki nitrik oksit seviyelerini artırarak tansiyonu düşürmeye de yardımcı olurlar.

Özellikle de yaban mersini, ahududu, aronya meyvesi ve çilek tansiyon düşürücü etkiye sahip meyvelerden sadece birkaçıdır.

Antep fıstığı 

Antep fıstığı, içerdiği potasyum da dahil olmak üzere kalp sağlığı ve kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan vitamin ile mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. Hatta tüm kuru yemişler arasında yüksek tansiyon üzerinde en güçlü etkiye sahip olanıdır.

Havuç 

Havuç, tatlı ve besleyicidir. Kan damarlarını gevşetmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p-kumarik ve kafeik asitler gibi fenolik bileşiklerle doludur.

Bu sayede kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Araştırmalar çiğ havucun pişmişine göre yüksek tansiyonu düşürmek için daha faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Kereviz 

Kereviz, tansiyon üzerinde olumlu etkileri olabilecek çok popüler bir sebzedir. Kan damarlarını gevşetmeye ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek ftalid adı verilen bileşikler içermektedir. Bazı araştırmacılar pişmiş kerevizin bu konuda çok başarılı olduğunu belirtiyor.

Domates 

Domates ve domates genel ürünleri, potasyum ve karotenoid pigment likopen dahil olmak üzere birçok besin öğesi bakımından zengindir. Özellikle de likopenin yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarına zemin hazırlayan risk faktörleri üzerindeki iyileştirici gücü oldukça fazladır.

Brokoli 

Sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olmak istiyorsanız mutlaka brokoli tüketmelisiniz. Flavonoid antioksidanlar içeren brokoli bu sayede yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcı olmaktadır. Uzmanlar en az günde 2 porsiyon brokoli yemenin çok faydalı olduğu konusunda aynı fikirdeler.

Yoğurt 

Yoğurt, potasyum ve kalsiyum gibi kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan minerallerle dolu, besleyiciliği yoğun bir süt ürünüdür. Günde 3 porsiyon yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon üzerinde % 13 oranında düşürücü etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Baharatlar ve otlar 

Bazı şifalı bitkiler ve baharatlar, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürmeyi sağlayabiliyorlar. Kereviz tohumu, kişniş, safran, çörek otu, ginseng, limon otu, tarçın, kakule, tatlı fesleğen ve zencefil, kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olduğu gösterilen bitki ve baharatlar listesinde başı çekmektedir.

Keten tohumu ve chia

keten tohumları ve chia; potasyum, magnezyum ve lif dahil olmak üzere sağlıklı kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan besinlerle dolu küçük tohumlardır. Yapılan bazı çalışmalar, 12 hafta boyunca keten ve chia tohumu tüketmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Pancar 

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç başta olmak üzere kalp ve damar hastalıkları, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hatta çoğu zaman da tüm bunların tetikleyicisi yüksek tansiyondur. Bu sebeple kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmak için doğru adımlar atmak gerekir.

Ispanak 

Pancar gibi ıspanak da nitrat bakımından oldukça yüksektir. Aynı zamanda antioksidanlar, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ile yüklüdür ve yüksek tansiyonu olanlar için mükemmel bir seçim olacaktır.

Kaynak:milliyet