Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

“Okul Tıraşı” Berlin Film Festivali’de…

Corona virüsü salgını sebebiyle iki aşamalı düzenlenen Berlin Film Festivali’ne bu yıl Türkiye’den yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper) seçildi. Film Festivalin Panorama bölümüne seçilen “Okul Tıraşı”, Panorama Seyirci Ödülü dahil olmak üzere farklı ödüller için yarışacak.

“Okul Tıraşı”, Van’ın Bahçeşehir İlçesi’nde geçiyor ve bir yatılı okulda okuyan Yusuf’un bir anda rahatsızlanan arkadaşı Memo’yu hastaneye götürme talebinin okul yönetimi tarafından zamanında kabul görmemesi ve yoğun kar yağışıyla yolların kapanmasıyla birlikte gelişen olayları konu ediniyor. “Okul Tıraşı”, daha önce yine online olarak düzenlenen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde “First Cut-Özel Ödülü”nü kazanmıştı.

İlk filmi “Cennetten Kovulmak” ile 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali “En İyi Film”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “Jüri Özel” ödülleri dahil olmak üzere festivallerden birçok ödül kazanan Ferit Karahan’ın filmin oyuncu kadrosunda, Ekin Koç, Mahir İpek ve çocuk oyuncu Samet Yıldız bulunmaktadır.

1951 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen Berlinale tarihinde şimdiye kadar Türkiye’den 3 yönetmen “Altın Ayı” ödülü aldı. 1964 yılında Metin Erksan “Susuz Yaz” filmiyle, 2004 yılında Almanya’da doğup büyüyen Fatih Akın “Duvara Karşı” filmiyle ödülü kazanırken, 2010 yılında Semih Kaplan “Bal” filmiyle Altın Ayı almayı başardı.
(kaynak:voaturkish)