Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çin tuzu tüken kişiler alzheimer olma riski taşıyor!

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, Çin tuzu olarakta bilinen monosodyum glutamatın (MSG) fazla tüketiminde yaşanacak sağlık sorunları hakkında uyarılarda bulundu. Eda Balcı, “Yapılan çalışmalar, tükürük salgısını artırarak gıdanın lezzet özelliklerini güçlendiren ve daha hızlı ve sık yeme isteği uyandıran MSGyi fazla miktarda tüketenlerde diyabet, obezite, Alzheimer, Parkinson, öğrenme bozuklukları gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkma ihtimalinde artış olduğu gösterdi” dedi.

Monosodyum glutamatın, kısaltılmış adıyla MSG, esansiyel olmayan aminoasitlerden olan glutamik asidin sodyum tuzuna dendiğini, halk arasında Çin Tuzu olarakta bilindiğini ifade eden Eda Balcı, MSG’nin hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmakta olan bir lezzet arttırıcı olduğunu belirtti.

Avrupada ve Amerikada tüketim miktarının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Eda Balcı, “MSG, neredeyse tüm cips çeşitlerinde, et sularında, bazı katı yağlarda, soslarda, işlenmiş et, tavuk ve balıkta, baharat karışımlarında, hazır çorbalarda, bebek mamalarında ve daha birçok hazır tüketim ürünlerinde yaygın olarak kullanılmakta olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda organik tarım ürünleri üretiminde kullanılmakta olan gübreler de MSG içermekte olduğunu belirtti.

Fazla miktarda MSG alzheimera yol açabiliyor

İşlenmiş hazır gıdalarda özellikle lezzet artırıcı özelliğinden yararlanılan MSG’nin güvenilirliği konusunda da yapılan araştırmalara göre farklı görüşler savunulduğunu belirten Eda Balcı, “MSG, lezzetlendirici olarak besinlerde kullanıldığında baş ağrısı, yüzde kızarıklık, göğüs ağrısı, ödem ve nefes darlığına sebep olduğu, çeşitli organ ve sistemlerde oksidatif stresin artmasına neden olduğu bilinmektedir.

İnsanlar yedikçe yiyor ama doymak bilmiyor

MSG’yi özellikle çocuklardan uzak tutmanın çok önemli olduğunu söyleyen Eda Balcı, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: Çünkü MSG, büyüme hormonunun baskılanmasına sebep olduğundan çocukların normal gelişiminde büyük bir risk faktörüdür. Anne karnındaki bebekler bile MSG’den etkilenmektedir.

Anne adayları ya da emziren anneler tükettikleri MSG’li hazır gıdalar nedeniyle hem gebelik döneminde hem de sonrasında emzirirken zararlı bu maddeyi farkında olmadan bebeğin de almasına sebep olmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının ve emziren annelerin de bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: milliyet