Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

‘Doğru kullanılmayan maske, ağızda mantara neden olabilir’ uyarısı!

Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, coronavirüs salgını döneminde kullanımı zorunlu olan maskenin ağız ve diş sağlığını etkilediğini belirtti. Üst üste maske takmanın, aynı maskeyi uzun süre kullanmanın ve kalitesiz maske tercihinin ağızda mantar oluşumuna sebep olabileceğini belirten Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, “Kaliteli ve doğru maske tercih edilmesi, ağız ve diş sağlığı açısından önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Prof.Dr. İhsan Hubbezoğlu, solunum yolundan çıkan damlacık, öksürme, hapşırma veya yakın temas sonucunda ağızdan, burundan ya da gözlerden giriş yapabilen coronavirüsle mücadeledeki önlemlerin başında yer alan maskenin yanlış kullanımının, virüsün yayılımının yanında ağız kuruluğu, ağız ve dudak kenarlarında yara ve mantara sebep olabileceğine dikkat çekti.

Takılan maske temiz değilse ağızda yaralar oluşturabilir’

Yoğun maske kullanımın ağız kuruluğu ve mantara sebep olabileceğini belirten Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, “Maske kullanımının ağız ve diş sağlığına direk olarak bir etkisi yok. Maske en doğru şekilde kullanıldığı zaman hiçbir zararı yok fakat bizler hastalarımızdan ve bazı personellerimizden hava almayacak şekilde üst üste maske kullanımından dolayı ağız ve dudak kenarlarında mantar türü rahatsızlıkların ortaya çıktığın gördük.

Bu yüzden tek kat ve iyi bir maske kullandığınız zaman hiçbir sorun oluşmayacaktır. Maskelerin Sağlık Bakanlığından onaylı ve ISO belgeleri olması gerekmektedir. Maskeyi birkaç kat kullanmak koruyuculuğu çok az artırmaktadır. Bunun yerine koruyuculuğu yüksek olan maskeler tercih edilmelidir. Aynı maskenin kesinlikle uzun süre ağızda kalmaması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Diikat edin! Burnunuz aktığında ve hapşırdığınızda…

İhsan Hubbezoğlu sözlerini şöyle devam etti: “Burnumuz aktığında, hapşırdığımızda, ağzımızdan tükürük ya da salya geldiğinde maske ıslanmış oluyor. Islanan maskenin geçirgenliği bozuluyor ve bu maskenin kesinlikle değişmesi gerekmektedir. Bazı vatandaşlarımız hapşıracakları zaman maskeyi çıkarıp hapşırıyorlar. Bunlar son derece yanlıştır. Maske çıkarılmadan hapşırılmalı ve ardından maske hemen değişmelidir. Çünkü maske tüm özelliğini kaybetmiş oluyor.

Bez maskeler ve diğer maskeler korunaklık açısından henüz kanıtlanmış değildir. Bu sebeple kanıtlanmış maskeleri kullanmak önemlidir. Yoğun maske kullanımından dolayı oluşan ağız kuruluğu, ağızda ve dudak kenarlarında mantar ya da buna benzer dermatit şeyler çıkartabiliyor. Ya da kullanılan maske temiz değilse ağız yaralarına sebep olmaktadır. Maskenin diş çürümesine karşı bir etkisi yok fakat evde kalınan sürede atıştırmalıkların kullanımı arttı. Yanlış beslenmeye bağlı olarakta diş çürükleri artmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Haberturk