Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Zincir marketlerin sigara ve telefon satmaları yasaklanacak..

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yasa teklifine göre, 1500 metrekareden küçük zincir marketlerde sigara ve cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satışı artık yasaklanacak. Zincir marketler pazar günleri saat 11:00’dan önce açılmayacak. Bakkallar ve zincir marketler arasındaki mesafe 200 metre kuralı getirilecek.

Küçük zincir marketlerde özellikle sigara ve elektronik eşya satışı yasak olacak

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, elektronik ticaret yoluyla yapılan satışlar ile satış alanı 1500 metrekareden büyük zincir mağazaların satışları hariç olmak üzere, gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamülü (sigara gibi), mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Mevcut mağazalara, durumlarını buna uygun hale getirmeleri için 12 ay süre verilecek.

Zincir marketlerde pazar günleri için kısıtlama geliyor

Gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalar pazar günleri saat 11.00’den önce artık açılamayacak.

Bakkal ve zincir marketler arasındaki mesafe 200 metre olacak

Diğer yandan, sektörün görüşüne açılan yönetmelik taslağı uyarınca da bakkallar ile zincir marketler arasında 200 metre mesafe kuralı olacak. Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi artık olamayacak.

Aynı bulvar üzerindeyse, aralarında 2 kilometre mesafe olacak. Yeni açılacak AVM’ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak. Nüfusu 2000’in altında olan yerleşim merkezlerinde zincir market açılamayacak.