Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Mutsuz insan sayısı gittikçe artıyor…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sonuçlarını Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre, 2020 yılında Türkiye’de mutsuzların oranı oldukça arttı.

2003 yılından bu yana düzenli olarak yapılan araştırmada, mutlu olduğunu beyan eden 18 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı, 2019 yılında % 52,4 iken 2020 yılında % 48,2’ye geriledi.

Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranıysa, 2019 yılında % 13,1 iken 2020 yılında % 14,5’e çıktı.

Yapılan araştırmaya göre mutlu olduğunu belirten erkeklerin oranı, 2019 yılında % 47,6 iken 2020 yılında % 43,2’ye düştü. Kadınlarda ise bu oran, 2019 yılında % 57,0 iken 2020 yılında % 53,1 olarak gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi Psikoloji Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer, 2020 yılında Korona virüsü salgınının yanı sıra çok sayıda talihsiz olay ve felaketin yaşanmasının mutsuzluk nedenlerinin başında gelmesine karşın Türkiye’de mutluluk düzeyinin 2016 yılından bu yana gerileme eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Nebi Sümer, salgın sürecinin de mutsuzluğu derinleştirdiğini kaydetti. Nebi Sümer, “Salgın da genel bir etki yapmış olabilir ama bu sadece Korona’ya bağlı bir düşme değil, genel bir düşmenin devamı” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de en mutlu olanlar % 57,7 ile 65 ve üzeri yaş grubundakiler.

TÜİK araştırması sonucu, evlilerin evli olmayanlardan daha mutlu olduğunu da ortaya koydu.

Türkiye’de bireyleri en çok mutlu edenin ‘sağlıklı olmak’ olduğu açıklandı.

Nebi Sümer, TÜİK araştırmasının çok geniş bir örneklemle gerçekleştirilmesine karşın soruların objektif sonuçlar ortaya koymakta zayıf kaldığı görüşünde. Bunun için akademisyenlerden destek alınmasını isteyen Nebi Sümer, “Daha farklı sorularla daha objektif ölçüm alabilirsiniz. Yani ‘son bir hafta içerisinde ne kadar fazla güldün, eğlendin, neşeli hissettin, sakin hissettin, ne kadar üzgün, gergin, sinirli, ağlamış, kızgın hissettin?’ gibi soruların olması lazım bu duygu durumunu ölçen.

‘Mutlu musun’ dendiğinde çok kötü bir durum yoksa ‘mutluyum’ denmesi gerekir. Bu da aslında beyana dayalı ölçümlerin en büyük yanlılığıdır. Yani insanları olumlu cevap vermeye zorlar” diye ifade etti.

Kaynak:Voatürkiye