Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Besinleri Pişirirken Dikkat Edin. Kansere Neden Olabilirsiniz

Türkiye’de ve dünyada en yaygın ölüm nedeni olarak kanser gösterilmektedir. Sağlıklı beslenme ile kanser oluşumunun belirli ölçüde önlenebildiğini belirten Doç. Dr. Burak Mil, “Faydalı gıdalar tüketmiş olsak bile bunlara yanlış pişirme yöntemleri uygulayarak sağlığa çok faydalı işler yapmıyoruz” dedi ve önemli bilgiler verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında ortalama 19 milyon 300 bin olan kanserli hasta sayısının 2040’ta 30 milyonu bulması beklenmektedir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de her yıl ortalama 163 bin kişiye kanser tanısı konduğunu gösteriyor. Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser sebebiyle gerçekleşmektedir.

Gün geçtikçe artış gösteren kanser içinse, tedavi yöntemlerinin yanı sıra beslenmenin de önemine vurgu yapılıyor. Özellikle taze ürün kullanmayı tercih etmeliyiz. Fakat bunun yanında uygun pişme yöntemlerini de kullanmalıyız. Haşlama, buharda, kendi suyunda ve güveçte pişirme yöntemleri sağlıklı gördüğümüz yöntemlerdendir.

Hatalar sadece evlerde değil, çoğunlukla ülkelerin geleneksel mutfaklarında yapılmaktadır

Pişirme hataları sadece evlerde yapılmıyor. Bu hatalar çoğunlukla ülkelerin geleneksel mutfaklarında bilinçsizce yapılıyor. Tütsüleme, ızgara, barbekü ve kızartma yöntemleri yapılan pişirme hatalarıdır. Zararlı olan pişirme yöntemlerinin toplum beslenmelerinde daha çok lezzetli olarak algılanmaktadır. Dünyada kırmızı et çok fazla tüketiliyor. Eti hangi ısıda pişirirsek pişirelim birtakım aminler oluşmaktadır. Yemeğin pişirme süresine ve ısısına dikkat edilmediği zaman akrilamid oluşumuna sebep oluyor. Bu da vücutta ciddi bir kanserojen etki oluşturarak kansere neden oluyor.

Yanlış pişirme yöntemi kanser oluşumunu hızlandırıyor

Doğadan gelen ürünün beslenmede problem yaratmaması için ürünlere az müdahale etmemiz gerekmektedir. Eğer bir ürün çiğ olarak tüketilebiliyorsa çiğ tüketilmesi en sağlık olanıdır. Eğer ürünün pişirilmesi isteniyorsa; buharda, haşlama, fırında, kendi suyunda ve güveçte pişirme teknikleri kullanılması daha uygun olacaktır. Isı kaynağına çok yakın pişirilen ürünler daha çabuk yanmasına neden oluyor.

Yanmış tat ve koku hoşumuza gidiyor olabilir fakat bu kanser oluşumunu hızlandırıyor. Ete yapılan marinad (terbiye) işlemi bazen etin daha çabuk yanmasına neden olur. Baharatlarla üzerinde yapılan çalışmada özellikle karabiberin et yemeklerinde kullanımının kanserli hücre gelişmesine sebep olan aminlerin oluşumunu yüzde 40’ların üstünde azalttığı ortaya çıkmış. Taze baharat kullanımını biraz daha artırmalıyız.

hürriyet