Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kimlik ve ehliyette yeni dönem başlıyor! Ücretsiz…

Bu haber yüz binlerce kişiyi kapsıyor. Bakanlık harekete geçti. Ehliyet ve kimlikte yeni dönem başlayacağı açıklandı. Yeni tip sürücü belgesi olanlar kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında veya kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İçişleri Bakanlığı’ndan yeni uygulama ile ilgili bir açıklama yapıldı. Başvuru sayısının 1 milyona ulaştığı açıklandı.

Dünyada ilk ve tek uygulama olan, Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyorlar. Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında veya kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor.

Başvurular 1 milyonu geçti

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması kapsamında bugüne kadar 1.009.862 kişinin sürücü belgesi bilgileri kimlik kartlarına entegre edildiği öğrenildi. 

Türkiye genelinde 155.645 kişi ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 83.422 kişi ile Ankara, 38.178 kişi ile Antalya, 36.769 kişi ile İzmir ve 27.763 kişi ile Bursa illleri takip etti. 

Uygulamaya en çok genç nesil ilgi gösterdiği öğrenildi. 25 yaş ve altı toplam 188.990 kişi uygulamadan yararlandı. Erkeklerde başvuru sayısı 797.189 iken kadınlarda bu sayının 212.673 olduğu görüldü.   

Uygulama için yerli ve milli yazılım kullanıldı 

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar Bakanlığın mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi. 

Artık ehliyet taşımaya gerek kalmayacak 

Uygulama ile  yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına  entegre edilerek değiştiriliyor. Böylelikle vatandaşların, yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. 

Fakat bir ayrıntı daha, sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartlarının yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecek..

Tüm işlemler ücretsiz yapılıyor

Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar  kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında  veya  kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor.  

ilk olarak randevu alınması gerekiyor 

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler  nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 ya da https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.

Kaynak :VATAN