Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Koronavirüste gizli tehlike… Hafif atlatanların bir kısmında tespit edildi!

“Koronavirüsü hafif atlatan kişiler arasında yapılan bir araştırma, virüsün akciğerin yanı sıra kalbi de etkilediğini ortaya koydu. Hastalığı belirtisiz geçiren ve tedavi sonrası iyileşme döneminin 3 ila 4’üncü haftasında incelenen kişilerin % 60’ında kalp kası iltihabı görüldü. Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, konula ilgili önemli bilgiler verdi.”

Koronavirüs pandemisinin vücutta en çok akciğerler üzerinde tahribata yol açtığı bilinse de yapılan bazı araştırmalar, virüsün başka organlara da zarar verdiğini gösteriyor. Hastalığın yol açtığı en hayati olan problemlerden biri de kalpte yol açtığı tahribat. Almanya’da yapılan bir araştırma da bu bilgiyi doğrular nitelikte. 

Koronavirüsten ölüm nedenleri arasında kalp hasarı da yer almaktadır

Koronavirüsün akciğer dışında en fazla zarar verdiği diğer organ kalp. Bu hasar şu açıdan önemli; kalp hasarı, krize veya kalp kasında iltihaba yol açar. Bu durum kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyerek ölümüne dahi sebep olabilir. Kişinin akciğer tutulumu gerçekleşmiş buna bağlı bir akciğer zatürresi ilerlemiş olabilir fakat yine de koronavirüsün ölüm nedenleri arasında kalp hasarı yer alıyor. Dolayısı ile, koronavirüs enfeksiyonunun neden olduğu kalp hasarını öngörebilmek maalesef mümkün değil.

Koronavirüsü asemptomatik (belirtisiz) geçiren kişilerin iyileşme döneminin 3 ve 4’üncü haftasında yapılan incelemelerde bu kişilerin % 60’ında değişiklik tespit edilmiş. Belirgin şikayeti olmadan, sessiz şekilde koronavirüs enfeksiyonunu geçiren kişiler arasında tarama yapılmış, burada MR ile kişilerin kalp kaslarına bakılmış. Bu kişilerin % 60’ının koranavirüs nedeniyle kalp kasının etkilendiği görülmüş.

Fakat çalışma koronavirüs boyunca hiçbir şikayeti olmayan hastalarda yapıldığı için kişilerin nasıl izlenmesi gerektiğine yönelik bize bilgi vermiyor. Bu noktada şu gerçek ortaya çıkmaktadır; hastalığı sessiz dahi geçirseniz özellikle ağır sporla uğraşıyorsanız mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırmalısınız. Onun dışında göğüste batma, sızı, nabız yüksekliği, tansiyon, dengesizliği şikayeti olursa bunlar alarma yol açan belirtilerdir. Bu noktada hekime başvurmak oldukça önemli.

Türkiye’de de benzer vakalara rastlandı

Türkiye’de de bazı hastalarda kalp kası iltihabı vakalarına rastlandı. Bu kişiler koronavirüsü atlattıktan sonra bile hiç şikayetleri olmadan kalp kası hasarıyla doktora başvurdular. Hastanede yatarken koronavirüs geçiren hastanede tedavi edinilen kişilerin aldığı hasarlar kanda tespit edilebiliyor. Bunları takip edilerek hasarın ilerlemesi gözlemleniyor. En önemli kısım ayakta ve sessiz bir şekilde enfeksiyon geçiren kişilerin hastalığı atlattıktan sonraki durumu. Koronavirüs sonrası böyle bir şikayet varsa takip eden 3 ayda muhakkak koronavirüsle ilişkilendirmek mümkün oluyor.

hürriyet