Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Hangi Vitamin ve Mineraller Tüketilmelidir?

“Hamilelik dönemi oldukça özel bir süreç olmakla beraber çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Olası sağlık sorunlarını minimize etmek ve bebeğin gelişimini en iyi şekilde sağlamaksa doğru besinlerle mümkün olmaktadır. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, hamilelik sürecinde mutlaka alınması gereken vitamin ve mineralleri anlatıyor.”

Sağlıklı anne, sağlıklı bebek demektir

Hamilelik süresi, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde vücut sadece anne adayı için değil bebek için de çalışmaya başlamaktadır. Anne adayının tükettiği her besin bebek için hayati bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla bu süreçte anne adayının doğru ve dengeli beslenmesi, alması gereken vitamin ve mineraller konusunda bilinçli olması gerekiyor. Özellikle de demir, kalsiyum, iyot, çinko, B12 vitamini, omega3 gibi vitamin ve mineraller bebeğin sağlıkla büyümesi ve gelişmesi için belirleyici bir rol üstlenmektedir.

Kalsiyuma ihtiyaç artacaktır

Bebeğin kemik gelişimi anne adayının kemik ve diş gelişimi için kalsiyum olmazsa olmaz bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca kan damarlarının kasılıp genişlemesine, sinirlerin birbirine sinyal göndermesine, kasların kasılmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla ihmal edilmemesi gerekiyor. Hamilelik döneminde bir kadının günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı artmaktadır. Artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak içinse süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık gibi kuruyemişler zengin bir kalsiyum kaynağı olacaktır.

Çinko ile erken doğum riskini azaltabilirsiniz

Büyüme, gelişme, üreme ve enzimlerin fonksiyonlarında önemli bir rol üstlenen çinko, aynı zamanda erken doğum riskini azaltmada etkili bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar gödteriyor ki, hamilelik döneminde ihtiyacından daha az çinko alan kadınların erken doğum ve düşük riskine daha yakın olduklarını göstermiştir. Et ve deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri ve yağlı tohumlar tüketilerek çinko ihtiyacı karşılanabilir.

Sağlıklı gelişimi tamamlamak için iyot tüketimi önemli

Aynı şekilde bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemli olan iyot, erken ve ölü doğum riskini de azaltacaktır. Düzenli alınmadığı takdirde mental gerilik ve doğumsal anomalilere sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse; cücelik, sarılık, zeka geriliği, ölü doğumlar gibi. Vücuda iyot almak için balık ve deniz ürünlerinden yararlanabilir, tavuk, yumurta, süt ve kuru baklagiller tüketebilirsiniz.

Demire ihtiyaç iki katına çıkmaktadır

Demir kan yapımında görev alır ve hamilelik döneminde daha fazla ihtiyaç duyulur. Bu sebeple gebelik döneminden önce vücutta iyice depolanmalıdır. Çünkü kan üretiminin yanı sıra demir eksikliği vücudu hastalıklara karşı daha açık bırakır. Ayrıca demir eksik alınması halinde bebek düşük kiloda doğabilir. Bunu önlemek gerekirse et, kümes hayvanları, bakliyat, kuru meyveler, özellikle kuru üzüm tüketilebilir.

Doğumsal bozuklukları önlemek için; B12 şart

Anemi, doğumsal anomaliler ve sinir sistemindeki bozuklukların önlenmesi adına B12 vitamini için mutlaka doktor kontrolünde takviye alınması gerekir. Ayrıca DNA sentezinde aksamalara yol açan B12 vitamini eksikliğini gidermek için de et, süt, yumurta ve birçok hayvansal kaynaklı gıdalar tüketilebilir.

Hem sizin hem bebeğiniz için; Omega 3 çok önemlidir

Bebeğin göz ve beyin gelişimi için hayati bir rol üstlenen omega 3, anne için de aynı derecede öneme sahiptir. Doğum sonrası oluşabilecek depresyon riskini azaltan omega 3 için balık ve ceviz tüketilebilirsiniz.

HÜRRİYET