Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bakan açıkladı. Normalleşme bu illerden başlayacak!

1 Mart’ta hayata geçecek yeni dönem öncesi il bazından koronavirüs tablosunun zirvesinde yer alan 5 il bugün belli oldu. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, www. covid19.saglik.gov.tr adresinden paylaşıldı. Rakamlara göre özellikle 5 şehirde durum hiç iç açıcı değil. Bazı illerdeyse, normalleşme adımlarının atılması için gerekli koşullar oluşmuş durumda… Öte yandan normalleşme için 5 şartta belli olmuş oldu.

Türkiye’de son 24 saatte 123 bin 734 Covid-19 testi yapıldı, 9 bin 107 kişinin testi pozitif çıktı, 75 kişiyse hayatını kaybetti. Ağır hasta 1185 oldu, 5 bin 546 kişinin Covid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 534 bin 996’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısını il bazında paylaştı. İşte! zirvedeki 5 il:

Ordu ilk sırada yer alıyor..

Ordu Valisi Tuncay Sonel, kentte koronavirüs vakalarındaki artışın sebeplerinin hane ve iş yeri temaslı olduğunu söyledi. Vali Tuncay Sonel “Önümüzdeki süreçte, % 80 oranında vakaların temas kaynağını oluşturan hane içi ve iş yeri temaslı vakaların önüne geçebilmek amacıyla kontrol ve denetim çalışmalarımızı bu yönde yapacağız” dedi.

Vaka sayılarının diğer illere nazaran daha yüksek gelmesi, kentte korku yarattı. Giresun Valisi Enver Ünlü, kentte koronavirüs vakalarının yüksek çıkması üzerine sokakları dolaşarak vatandaşları bizzat uyardı.

Normalleşmenin yeni dönem çalışmaları devam ederken, vaka sayısının yüksek olduğu Trabzon’da bir yandan yeni tedbirler alınmaya devam ediyor. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, 8 ilçedeki toplam 68 yerleşim yerinde, Covid-19 nedeniyle karantina uygulandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre kritik illerde arasında yer alan bir diğer kent ise, Samsun. Kentte, Büyükşehir Belediyesince salgın nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik terapi verildi.

Vaka sayısının yüksek olduğu 5 il arasında yer alan Rize’de de denetimler yetkililer tarafından tüm hızıyla devam ediyor. Rize’de geçen hafta yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerini ihlal eden 172 kişiye 378 bin 600 lira ceza uygulandığı bildirildi.

Normalleşmeye hangi illerle başlanacak? 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam duyurduğu son verilere göre Türkiye’de 15 ile 21 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en düşük sayıdaki Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Iğdır normalleşmeye en yakın iller olarak görünüyor. Her 100 bin kişide haftalık vaka sayısı Hakkari’de 3,21, Şırnak’ta 3,91, Muş’ta 8,5, Batman’da 8,71, Iğdır’da 10,43 oldu.

Büyük şehirlerde son durum

15 ile 21 Şubat tarihleri arasında vaka sayıları her 100 bin kişide İstanbul’da 68.23, Ankara’da 35.39, İzmir’de 42.67 oldu. Uzmanlara göreyse, vaka sayısının düşük geldiği büyük şehirlerin kademeli normalleşme için hazır olduğu yönünde.

Normalleşme sürecinde 5 kritere bakılacak

  • Şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı
  • İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları
  • PCR testlerindeki harita göze alınacak. Kaç kişiye koronavirüs testinin yapıldığı kararlarda belirleyici olacak.
  • 4- Şehirdeki 10-14 günlük süredeki salgının trendi göz önünde bulundurulacak.
  • Şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu. Kaç kişiye aşı yapıldığı da “yerinde karar” döneminin belirleyici faktörlerinden birisi olacak.

İşte diğer detaylar! 

Pandemiyle mücadele kapsamında il il planlanan kademeli yöntemin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Mart’tan itibaren geçileceğini açıkladığı kademeli uygulamaya ilişkin altyapı çalışmaları sürerken, il pandemi kurullarının takip edeceği kriterler de oluşturulmaya devam ediyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; öncelikle illerin pandemi seviyesini gösteren “Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” kategorilerine geçiş kriterleri oluşturuluyor. Hangi durumda, hangi yasakların kalkacağına ilişkin bu listeler, il hıfzıssıhha kurullarına bildirilecek.

İllerde hangi kriterlere bakılacak? 

Yapılan çalışmalara göre, bu kuralların değişmesi ve bir ilin başka kategoriye geçişi için belirlenen kriterler bulunuyor. 100 bin üzerinden yapılan vaka sayısı hesabının yanı sıra, aşılama oranı, hastanelerin kapasitesi, yoğun bakımların kapasitesi gibi kriterler de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

İl içinde uygulama yapılacak 

İl içi takipse farklı işleyecek. Her ilçeye yönelik ayrı kararlar alınmayacak. İlin tamamı bir bütün olarak değerlendirilecek. İş hareketliliği ve geçirgenlik sebebiyle özellikle metropol ilçeleri birbirinden ayırmak ve farklı kurallar koymanın mümkün olmadığı belirtildi. Fakat vaka patlaması olduğunda bölgesel karantinaya gidilebilecek.

Vatandaşlar, “hava durumu” gibi gidecekleri ilin durumu ile pandemi seviyesini öğrenmek ve yasakları bilmek zorunda olacak. Değişimler, gerekirse bir haftalık, normalde 14 günlük izlemelerden sonra yapılacak. Uzmanlar, yeni uygulanacak sistemin vatandaşlara iyi anlatılması gerektiğini belirtiyorlar. Yeni sistemin haziran ayına kadar bu şekilde devam etmesi planlanıyor. Gelişmelere bağlı olarak, yaz aylarında yeni bir plan söz konusu olabilecek.

Dünyadaki seyir nasıl olacak? 

Toplantılarda yapılan değerlendirmelerde, dünyadaki vaka sayılarında özellikle son 2 haftada düşme eğilimi görüldüğü ancak yine de mutasyonlar nedeniyle belirsizliğin sürdüğü ifade edildi.

Karadeniz de yükselen vakalarda konuşuldu 

Pandemi sebebiyle yapılan toplantılarda Samsun ayrı bir başlık oldu. Samsun’da mutasyonlu virüse ilişkin verilerin yüksek çıkmasının sebepleri araştırılıyor. Mutasyonlu virüsün, son dönemlerde uçuş olmaması nedeniyle, bu bölgeye yaz aylarında gelen gurbetçilerden kaynaklanmış olabileceği ifade ediliyor. Mutasyonlu virüsün kış ayları boyunca çoğalmış olabileceği yorumları yapılmaktadır. Türk tipi mutasyonlu virüs olup olmadığı da araştırılmaya devam ediyor.

Kurallar tüm il genelini kapsayacak 

Her ilde sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlere, yaşlı ve gençler için olan ayrı uygulamalara ayrıca tercihen kafe ve restoranların açık olup olmadığına bakılması gerekecek. Bir kişi seyahat etmek istiyorsa, kendi ilindeki kurallara göre takvim belirleyecek ve gideceği yerdeki kurallara aynen uyacak. Fakat yaz döneminde ciddi yasaklar olmayacağı hesabıyla, bunun ciddi sorun yaratmayacağı düşünülüyor.

Bir ilde sadece merkez ilçe değil, diğer ilçelerde de aynı program harfiyen uygulanacak. Fakat vaka sayısında ciddi artışlar olduğunda bölgesel karantina uygulanacak. O zaman kurallar farklılaşabilecek. Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, 100 binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, 100 binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, 100 binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve 100 binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylece o illerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini veya daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.