Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bitcoin’de neler oluyor! Sürekli değişen dalgalanmalar ne anlama geliyor?

Pazartesi günü % 17’ye varan düşüş gösteren kripto para Bitcoin’de dün de % 10’u aşan gerileme kaydedildi. Bugünse, toparlanma ve 50 bin seviyesinde tutunma görülüyor ama siz bu haberi okuduğunuza tablo tamamen değişmiş olabilir. Sert dalgalanmaların sebepleri uzmanlara sorduk. Orta ve uzun vadede kripto para piyasalarını neler bekliyor?

22 Şubat’ta 58 bin dolara yaklaşarak tarihi rekorunu tazeleyen Bitcoin, sonrasında hızlı düşüş yaşadı ve dün ile bugün düşüş hareketini sürdürdü. Hatta Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, ABD’de Tesla hisselerinde yaşanan sert düşüsün etkisiyle 15 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı ve dünyanın en zengin unvanını Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’a kaptırdı. Aslında Bitcoin tarihinde çok defa sert yükseliş ve düşüş hareketlerine şahit olduğumuz bir gerçek. Bu konuda akıllara gelen ilk soru, bu sert dalgalanmaların sebebinin ne olduğu… 

Hürriyet‘te yazılan yazıya göre, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat’ın yaptığı açıklama da söz konusu dalgalanmalar Bitcoin’in hem açık bir piyasa hem de spekülasyonlara müsait olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Polat bu durumun Bitcoin’in doğasında olduğunu da sözlerine ekliyor. 

“Bitcoin çok fazla % 90’ın üzerinde değerini kaybetmiştir. Sonrasında düştüğü yerden kalkıp yoluna devam etmiştir. Bu alan Borsa İstanbul veya Wall Street gibi düzenlenmiş bir piyasa değil. Düzenlemeleri olan devlet kanunlarına tabii bir piyasa olmadığı için burada kendine has alım ve satım mantığındaki temel kurallar geçerli.

Dahası herhangi bir garantisi olmayan piyasada parası çok olanın spekülasyon yapabildiği bir doğası da var. Bu doğayı bilip buralarda analiz yapıp ona göre yatırım yapmak gerekmektedir. Şu an Türkiye’de fiyatların inip-çıkacağına ilişkin kontrat satın almaya dayalı türel işlemler yapılıyor. Herhangi bir finansal ve dijital okur yazarlığı olmayan, Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmeyen insanlar nasıl böyle işlemler yapıyor gerçekten çok şaşırıyorum.” dedi.

Bitcoin’in tarihine baktığımızda her 4 yılda bir arzı yarıya indirip, talebi arttırarak fiyatın yukarı çıkarıldığını söyleyen İsmail Hakkı Polat, “Fiyatın yukarıya çıkma sürecinde çok yüksek oynaklıklar oluyor. Çünkü daha 4 yıl önceki rekor seviyesinin üzerine çıktığı andan itibaren Bitcoin fiyatı aşağı yukarı % 20-25 artı ve eksi dalgalandığı günlük haftalık ivmeler yaşadı/yaşamaya devam ediyor. Bu sebeple günlük, saatlik işlere odaklananlar genelde ekran başında yüksek seviyeleri düşüşleri gördüğü zaman ya paniğe kapılıyorlar ya da keyifleniyorlar. Halbuki genel tarihçe içinde daha büyük yıllık resimler değerlendirilmeli” ifadelerini kulandı.


‘Evini arabasını satıp bu işe girenler % 90 kaybediyor’

Bitcoin için dijital ve finansal okur yazarlığı düşük yatırımcılara kısa vadeli al-sat işlemlerini hiç tavsiye etmediğinin altını çizen İsmail Hakkı Polat, “Uzun vadeli şekilde, biraz daha altın gibi birkaç seneye yayıp bakmaları gerekiyor. Fakat bilmedikleri piyasada evi arabayı satıp değil, daha küçük ve unutabilecekleri miktarlarda yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum” diyor ve ekliyor: “Aksi takdirde uzak durmalarını şiddetle öneriyorum çünkü bilmedikleri piyasada özellikle evini arabasını satıp bu işe girenler % 90’ın üzerinde kaybediyor.”

Peki şimdi ne olacak?

Bitcoin’de düşüş devam edecek mi?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, Hürriyet’e olası ihtimalleri anlattı…

Bu sert düşüşün sebeplerinden biri ‘düzeltme hareketi’ mi?

İlerleyen süreçte bu düşüşün devam etmesini bekliyor musunuz?

Tecrübelerimiz gösteriyor ki 22 Şubat’ta başlayan düşüşün bir düzeltme hareketi olduğu yönünde. Biz bir anda 58 bin dolardan 48 bin dolara düştü diye bakıyoruz ama durum değerlendirmesi yaparken buraya ne kadar hızlı çıktığını unutmamalıyız. Ekim 2020’de Bitcoin 12 bin dolar değerindeydi. Mevcut ekonomik ortamın da etkisiyle kurumsal oyuncuların ilgisi artınca 3 ay gibi kısa bir sürede % 200’den fazla artışla 40 bin dolar seviyelerine çıktı. Şubat başında Elon Musk’ın Twitter paylaşımları ve kurumsal oyunculardan arka arkaya gelen yatırım haberleri üzerine 2 haftada 46 bin dolardan 58 bin dolara çıktı. Bugün, Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alacağını açıkladığı 8 Şubat tarihindeki değerine geri dönmüş oldu aslında.

Bitcoin’in kısa vadedeki durumunu etkileyecek en önemli faktör ne olabilir?

Kurumsal oyuncuların bu sert dalgalanmalara vereceği tepkidir. Düzenleyicilerin de kripto paralar hakkında tedbir odaklı açıklamalarda bulunduğu bir ortamda, kurumsal yatırımcıların risk iştahları belirleyici olacaktır. İlgileri bu yönde devam ederse, Bitcoin bundan olumlu şekilde etkilenir. Fakat, fiyattaki düşüş önümüzdeki günlerde devam etse bile Bitcoin sınırlı bir arzı olması nedeniyle uzun vadede tekrar yükselecektir.

Yükseliş yani ‘boğa’ sezonlarında çok sayıda yeni yatırımcı BTC piyasalarına hücum etmeye başladı. Söz konusu yatırımcılara hangi uyarılarda bulunmak istersiniz?

Son aylarda gerçekten de ciddi sayıda yeni yatırımcıların kripto para piyasasına katıldığını görüyoruz. Biz de bunu kullanıcı sayılarındaki hızlı artışla ve toplumun her kesiminden insanın bir anda Bitcoin konuşmaya başlamasıyla görebilmekteyiz. Benim burada altını çizmek istediğim en önemli nokta, Bitcoin’in çok yüksek riskli bir yatırım aracı olduğunu asla unutmamalıyız. 2018’de yaşanan sert düşüşün ardından eski seviyesine geri dönmesinin 2 sene sürdüğünü unutmamak gerekir. Yeni yatırımcılara fırsat kaçırma korkusuna kapılmadan kendi risk iştahlarına uygun yatırım yapmalarını tavsiye ederim.

Altcoinler de yatırımcılar tarafından tercih edilmekte. Buradaki risk değerlendirmesi nelerdir?

Altcoin kelimesi, “Bitcoin alternatifi”nin kısaltmasıdır ve Bitcoin haricindeki bütün kripto para birimlerini tanımlamakatadır. Piyasada yüzlerce altcoin var fakat bunların çoğu sağlam değil ve uzun süre hayatta kalamaz. Altcoinlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, arkasındaki projenin içsel değeridir. Proje başarılıysa, altcoinin değer kazanma şansı da oldukça yükselir. Bu sebeple, altcoinlere yatırım yapmadan önce mutlaka projenin iyice araştırılmasını tavsiye ederim. İçsel değeri olmayan projelere yatırım yapmak anlamlı değildir.

Orta ve uzun vadede Coin piyasalarında nasıl bir seyir beklenmektedir?

Zaman içerisinde herhangi bir değere sahip olmayan coinlerin eleneceğini, gerçekten anlam ifade eden coinlerin hayatlarına devam edeceği; asıl önemli dönüşümünse, blok zinciri teknolojisi ve kripto paraların finans dünyasındaki rolünde olacağı kanısındayım. Hayatımıza yeni yatırım ürünlerinin girmesini sağlayacaklar. Regülasyonların oluşmasıyla beraber arkasında aktif değer olan projeler tokenize olarak fırsatlar sunacaktır. Mevcut sermaye piyasası ürünlerinin kripto para piyasasına girmesi de global piyasalarda listelenerek farklı ülkelerden yatırımcı toplamak gibi olanaklar yaratacaktır.

Hürriyet.com