Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Akciğer sağlığına iyi gelen 10 besin!

Yapılan araştırmalar koronavirüsün akciğerleri hedef alarak solunum sıkıntısına neden olduğunu gösteriyor. Solunum sisteminin en önemli organlarından biri olan akciğerler alınan oksijeni diğer organlara iletiyor. Nefes almamızı sağlayan akciğerler kanın tüm vücudumuza temiz oksijen dağıtmasını sağlıyor. Akciğerimiz kendini temizleyebilen organlardan bir tanesi. Peki! akciğerimizin kendini yenileyebilmesi için akciğerimize iyi gelen besinler neler? Diyetisyen Salih Gürel o besinler hakkında bilgi verdi.

1. Sarımsak ilk Sırada

Doğal şifa kaynaklarından birsidir sarımsak, oldukça güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra içinde bulunan alisin kimyasalı ile akciğerlerin temizlenmesini sağlıyor. Alisin kimyasalı akciğerlerdeki mukusu temizler ve soğuk algınlığı gibi problemlere iyi geldiği de bir gerçek.

2. Sırada Zencefil

Akciğerlerin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan önemli besinlerden biri de şüphesiz zencefildir. Zencefil, akciğer için tehlike yaratabilecek toksin ve parçacıkları temizlemeye yardımcı olur

3. Sırada Zerdeçal

Zerdeçal antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği ile akciğer hücrelerindeki oksijen radikalini temizleme görevini üstlenmektedir.

4. Sırada Okaliptüs

Doğal antibiyotiklerden biri olan okaliptüs, içinde uçucu yağlar barındırıyor. Bu yağlar akciğer hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Okaliptüs yağında bulunan uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır, tıkanıklığı açar, kan akışını artırır ve şişliği de oldukça azaltır.

5. Sırada Üzüm Çekirdeği

Kuvvetli bir antioksidan olan üzüm çekirdeği veya ekstresi, vücudun ihtiyacı olan gereksinimi sağlayarak vücudun oluşturduğu serbest radikallerle savaşarak akciğerleri korur. Üzüm yerken bazı kişiler genellikle çekirdeklerini çıkarmak eğilimi gösteriyor. Oysaki özellikle siyah üzümün çekirdeği asıl sağlık kaynağıdır. Üzüm çekirdekleri ile tüketilmesi gerekir.

6. Sırada Kekik

İçerdiği eterli uçucu yağlar, göğüs tıkanıklığına karşı oldukça etkilidir. Öksürük ve üst solunum yolları iltahabına karşıdır, antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önlüyor.

7. Sırada Keçi Boynuzu

Akciğerlerin sağlıklı olması için ilk olarak toksinlerden arınması gerekiyor. Keçi boynuzu, akciğerlerin toksinlerden arınmasını sağlayan kısacası detoks etkisi yaratan bir besindir. Akciğeri temizleyen ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ön plana çıkan keçiboynuzu, suyla kaynatılarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Astım ve benzeri akciğer hastalıklarının iyileşme sürecinde de fayda gösterdiğine dair birçok çalışma vardır.

8. Sırada Siyah Havuç

Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü olarak da bilinir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde güçlü antioksidanlardandır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

9. Sırada Öksürük Otu

Öksürük otu oldukça iyi bir balgam sökücüdür. C vitamini deposudur da diyebiliriz. Kızıldereliler tarafından binlerce yıldır ciğerleri güçlendirmek için kullanılır. Astım, bronşit, öksürük gibi pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

10. Sırada Tere

Tere, tam bir akciğer dostudur. Akciğerdeki tahribatı onaran bu bitki, aynı zamanda vücudun sigaranın etkilerinden temizlenmesine de yardım etmektedir.

Haberturk