Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Bilim Kurulu’ndan Covid-19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklama yaptı. ”Antienflamatuar” özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirten Dr. Akın, ”Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir” dedi.

Birçok ülkede ilk başta yaşlılar ve sağlık çalışanları olmak üzere yüz binlerce kişi yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı olmaya başladı. Bazı bilim insanlarıysa, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin aşının etkisini azaltabileceğini yönünde açıklamalarda bulundu.

Bazı ağrı kesicilerin, bağışıklık yanıtını azaltabildiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, “Dünyada çok çeşitli ağrı kesiciler var. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkilemektedir. Bazıları ağrıya sebep olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltabiliyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor” diye konuştu.

‘Aşı olacak kişiler mutlaka hekime danışsın”

Kovid-19 aşısı yaptıran kişilerin hekim kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Levent Akın, şu uyarılarda bulundu:

“Corona virüs aşısı sonrası kişilerin hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair öneriler veriliyor. Kişilerin buna sıkı sıkıya uymaları gerekmektedir. Bizim ‘antienflamatuar’ dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabiliyor. O sebeple ‘antienflamatuar’ özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda veya vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar.”

Aşı konusunda halka yönelik belgeler hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Levent Akın, “Bununla ilgili bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın corona ile ilgili sayfasında var. Belki bu broşürleri aşı olan kişilere de vermemiz gerekebilir. Tüm ağrı kesicileri bağışıklığı baskılamıyor” diye ifade etti.

NTV