Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Evini yıkıp yaptırana devlet desteği..

Evini yediden yıkıp yaptırana düşük faizli kredi! Devlet destekli konut kredisi imkanı…

Kentsel dönüşüm kapsamında binlerce kişiye devlet desteği veriliyor. Kredi limitleri % 60 yükseltildi! Konutunu kentsel dönüşüme sokmak isteyenler için fırsat devam halen ediyor. Düşük faizli ve devlet destekli konut yapım kredisi 200 bin TL’ye yükseltildiği öğrenildi.

Birden fazla evi olanlara ilişkin verilen 625 bin lira kredi limit ise, 1 milyon liraya çıkarıldı. Böylece tüm kalemlerde % 60 oranında kredi desteği artışı yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı bulunmakta. Yükselen döviz kurları nedeniyle artan maliyetler, kentsel dönüşümü yavaşlatmıştı.

Binlerce kişiye devlet desteği…

Evini kentsel dönüşüm kapsamına almak ve devlet desteğinden faydalanmak için vatandaşlara sunulan büyük fırsat devam ediyor.  Kentsel dönüşüme devlet desteği veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredi tutarı için belirlenen üst limitler yükseltildi. Uygulamadan yararlanmak isteyenlere % 4 ile % 3 arasında daha düşük oranda konut kredisi faiz desteği veriliyor.

Uygun şartlarda kredi almak isteyenler 120 aya kadar vade yapabilme imkanına da sahip olacaklar.   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı destek kapsamında sayılacak. Yükselen döviz kurları sebebiyle artan maliyetler, kentsel dönüşümü yavaşlatsa da sektör temsilcileri kentsel dönüşüm kredisi ile inşaat sektörünü hareketlendireceğini belirtiyorlar.

Peki, Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınılabilir?

Kentsel dönüşüm kredisi ne kadardır?

Kimler kentsel dönüşüm kredisi alabiliyor?

Kira yardımından yararlananlar krediden faydalanabiliyorlar mı?

İşte! Kentsel dönüşüm kredisi hakkındaki tüm detaylar…

EVİNİ YIKTIRIP YAPTIRANA 200 BİN LİRALIK DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ 

Kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak amacıyla hak sahiplerine verilen kredi limitleri yeniden güncellendi. Düşük faizli ve devlet destekli konut yapım kredisi 125 binden 200 bin TL’ye kadar yükseltildi. Uzmanlar, alınan kararın inşaat sektörünü hareketlendireceği ve dönüşümü hızlandıracağı görüşünde birleşiyorlar.

Kentsel dönüşüm kredisi almanın detaylarını açıklayan Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, “Hak sahiplerine, düşük faizle verilen güçlendirme kredisi üst limiti 50 binden 80 bin liraya, yapım ve yenileme için verilen 125 bin liranın ise 200 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Tek kişiye verilen toplam kredi tutarı ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Deprem kuşağındaki ülkemizde, bakanlık verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı bulunmaktadır. Yükselen döviz kurları nedeniyle artan maliyetler, kentsel dönüşümü yavaşlatmıştı. Bu karar hem inşaat sektörünü hareketlendirecek hem de riskli yapıların dönüşümünü hızlandıracak.” ifadesinde bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KREDİSİ NASIL ALINIR? 

Gerekli şartları taşıyan herkesin kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabileceğini belirten Mehmet Gül, kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için izlenecek adımları şöyle anlattı: “Kentsel dönüşüm kredisi kullanılacak konutun, kanun tarafından belirlenen ‘riskli alan’ bölgesinde yer alması gerekir. Bununla beraber yapının da riskli olduğu teknik raporlarla ispatlanmış olması gerekiyor. Alınan raporla birlikte ‘riskli alan’ ve ‘riskli yapı’ şartlarını taşıyan yapı için dönüşüm süreci başlar. Müteahhit ile anlaşma yapıldıktan sonra konutlar tahliye edilmelidir. Tahliyeden sonraki 1 yıl içerisinde banka kredi başvurusunun yapılması gerekiyor. Banka krediyi onayladıktan sonra kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndererek faiz desteği onayı talep edebiliyor. Bakanlıktan kredi onayı geldikten sonra kredi kullandırılır.” dedi.

DİKKAT! KİRA YARDIMI ALANLAR KREDİDEN YARARLANAMIYORLAR 

Kredi limitlerinin % 60 artırılmasıyla inşaat sektörünün hareketleneceğini belirten Mehmet Gül, şu bilgileri paylaştı: “Bir kişi kendine ait en fazla 5 daireye kadar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirler. Bir diğer önemli konu da kira yardımı desteği alanlar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanamaz. Süreç içerisinde hak kaybı yaşamamak isteyenler, mutlaka uzman kişiler ve sektörde rüştünü ispatlamış şirketlerle çalışmalıdır.” dedi.

msn.com