Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Çocuklarda Selektif Mutizm Nedir?

Selektif mutizm 3 yaşından itibaren çocuklarda görülebiliyor. Genetik bir bozukluk değildir ve tedavisi de mümkündür. Oldukça ender görülen bir hastalıktır. Özetlemek gerekirse, kişinin konuşma becerisi olmasına rağmen konuşmamasıdır.

Selektif mutizm çocukların ev gibi kendilerini rahat ettiği ortamlarda, akıcı bir şekilde konuşmasına rağmen, okul, kreş veya bir dost, akraba ziyaretinde konuşmamayı tercih etmesidir. Bu çocuklar, yabancı ortamlarda ya hiç konuşmazlar veya yalnızca fısıldar, tek heceli kelimeler kullanırlar.

Aslında neredeyse çocukların tümünde, girdiği yeni ve yabancı ortamlarda konuşmama durumu görülebilmektedir. Selektif mutizm tanısı konulabilmesi için çocuğun, sosyal hayatını veya okul başarısını etkileyerek bir aydan uzun süre konuşmaması gerekir.

Selektif mutizmde çocukların konuşulanı anlamama gibi sorunları yoktur. Kekemelik, konuşulanı anlamama gibi sorunlarla birlikte konuşmama gibi bir durum varsa eğer bunu selektif mutizm olarak değerlendirmek yanlış olur.

Geçici mutizm ve sürekli mutizm olarak ikiye ayrılmaktadır.

Geçici mutizmde, çocuk genellikle 5 yaşından küçüktürler. Konuşmama durumu 6 aydan kısa süredir vardır. Çocuk yalnızca belirli bir ortamda konuşmaz ve konuşmama durumu sürekli değildir.

Sürekli mutizmdeyse, çocuk 5 yaşından büyüktür, 6 aydan uzun süredir konuşmuyordur. Çocuk bir den fazla ortamda konuşmaz. Konuşmama davranışı süreklidir…

Selektif Mutizmin Nedeni Nedir?

Selektif mutizmin nedeni tam olarak saptanamamıştır. Yaşanılan bir travma veya anne ve babanın aşırı koruyucu tavırları sebep olabilmektedir. Buna ek olarak, doğuştan gelen kaygı durumu da sebep olabilir. Bazı çocukların annelerinden ayrı kalamama durumu, seslere karşı aşırı hassasiyet gibi özellikleri bulunabiliyor. Bu çocuklarda beyini, dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan beynin amigdala bölümü fazla çalışıyor. Tehlikeli bir durum olmasa da kişiyi uyarıyor. Çocuklar da bu kaygı durumuyla baş edebilmek için konuşmamayı tercih ediyorlar. Selektif mutizm yalnızca çocuklarda değil yetişkin kişilerde de görülebilmektedir.

Selektif Mutizmin Tedavi Yöntemi Nedir?

Selektif mutizm fark edildiği anda tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği takdirde bu çocukların akademik başarıları ve sosyal hayatları sekteye uğratabiliyor. Dahası kişinin içine kapanık ve özgüveni düşük olmasına sebep olabilir.

Uzman kişiler tarafından verilecek psikolojik desteklerle, çocuğun kaygı seviyesini düşürecek, özgüvenini yükseltecek çalışmalar yapılmalıdır. Bu uzun bir süreç olacaktır. Çocuğun hemen konuşması beklenmemesi gerekir. Tedavi boyunca, anne ve babanın desteği ayrıca okul, kreş gibi çocuğun zaman geçirdiği diğer ortamlardaki kişilerin durumdan haberdar olması ve iş birliği içinde olmaları tedavi sürecini hızlandıracaktır..

Selektif mutizm tedavisi olmuş ve düzelmiş kişiler daha sonra “Kalabalık ortamlarda konuşmaktan korkuyordum”, “Sesimin başkaları tarafından duyulmasından korkuyordum” diyerek durumlarını açıklamaktadırlar.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Eğer çocuğunuza selektif mutizm tanısı konulmuşsa, öncelikle konu hakkında doğru bilgileri edinmeniz gerekmektedir.

Tedavi sürecinin çok uzun olabileceğini kabullenmelisiniz.

Çocuğunuzu, konuşması için asla zorlamamalısınız.

Çocuğunuzun, konuşurken zorlandığını, kaygı duyduğunu anlayışla karşılamalı ve bunu çocuğunuza hissettirmelisiniz…

Çocuğunuzun küçük başarılarının da farkına varmalısınız. Çabalarını takdir etmeli, onu desteklemeli ve övmeniz çok önemlidir.

Selektifm mutizm, tedaviyle düzelebilen bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Doğru tedavi, ailenin desteği ile çocuk bu hastalığı atlatabilir. Fakat baskıcı tutumlar, çocuğun içine kapanmasına durumun daha da kötüye gitmesine sebep olur.

Selektif mutizmli çocuklar hakkında bir ön yargı, bu çocukların konuşmayı reddettiğinin düşünülmesidir. Fakat selektif mutizmli çocuklar konuşmayı reddetmezler, sadece konuşamayacak gibi hissederler.

sevgilibebek.com