Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Sinovac aşısının Türkiye’deki faz-3 sonuçları açıklandı

Türkiye’de yapılan Sinovac firmasına ait CoronaVac, Covid-19 aşısının, faz-3 sonuçları açıkladı. Aşı etkinliğinin % 83,5 olduğu belirlenirken aşının hastanede yatışı engelleme oranının % 100 olduğu tespit edildi. Açıklamada aşı sonrası görünen yan etkilere de yer verildi.

Sinovac firmasina ait olan CoronaVac aşısının faz-3 sonuçları açıklandı.

Hacettepe Üniversitesi’nin faz-3 sonuçlarına göre, Sinovac aşısının etkinliği yüzde 83,5 olarak açıklandı.

Aşının hastanede yatışı engelleme oranı ise % 100 olarak bulundu.

Çin’de Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının, Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde Türkiye’de 24 merkezde yürütülen Faz-3 çalışmaları tamamlanmış oldu.


Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı gönüllüler ile yürütülen Faz-3 klinik çalışmasının amacının, Covid-19 pandemisine karşı geliştirilen CoronaVac aşısının güvenliğini ve RT-PCR ile doğrulanmış hastalığa karşı koruyuculuğunu değerlendirmek olduğu belirtildi.

Bu çalışmanın çift kör randomize plasebo kontrollü bir klinik çalışma olduğu, yani gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı diğer bölümüneyse, plasebo verildiği kaydedildi. Hangi gönüllüye ne yapıldığının gönüllü ve araştırma ekibi tarafından bilinmediğine özellikle dikkat çekilerek, “Çalışmanın protokolünde sağlık çalışanları (K-1 Kohortu) ve normal riskli gönüllüller (K-2 Kohortu) olmak üzere 2 aşama olarak ve toplamda 12 bin 450 gönüllünün dahil edilmesi planlanmaktaydı.

Sağlık çalışanlarından oluşan K-1 kohortuna her 2 aşı uygulamasının 1 uygulaması gerçek aşı olurken, normal riskli gönüllüler bölümünde yapılan her 3 aşı uygulamasının 2 uygulaması gerçek aşı koluna randomize edilmiştir, yani gönüllülere gerçek aşı yapılma ihtimali 2/3’tür” diye ifade edildi.


‘AŞI YAPILAN KİŞİLERİN % 57’Sİ ERKEK, % 43’Ü KADIN’

Klinik çalışmanın 14 Eylül 2020 tarihinde ilk gönüllünün dahil edilmesi ile başladığı belirtilerek, “18 ile 59 yaş arası gönüllüler gerçek aşı ve plasebo kolları olmak üzere iki ayrı kola dahil edilmiştir. Toplam 24 merkezden 10 bin 216 kişiye en az 1 doz gerçek aşı veya plasebo uygulaması yapılmıştır. Bu gönüllülerden 6 bin 648’i gerçek aşı koluna dahil edilirken, 3 bin 568’i plasebo koluna dahil edilmiştir. Plaseboların tekrar gerçek aşı ile aşılanması ile toplam 25 bin 937 doz uygulama yapıldı. Dahil edilen gönüllülerin % 57,8’i erkek iken, % 42,2’si kadındır. Ortanca yaş 45’tir” ifadeleri kullanıldı.

AŞI SONRASI EN ÇOK GÖRÜLEN YAN ETKİLER

Çalışma kapsamında acil kullanım kullanım onayı sebebiyle körlemenin ilk olarak 14 Ocak 2021’de sağlık çalışanlarında kırılmaya başlandığı belirtilerek, “Çalışma süresince her iki kolda da ölüme rastlanmamıştır. En sık görülen yan etkiler yorgunluk % 9.8, baş ağrısı % 7.6, kas ağrısı % 3,8, ateş % 2,5, titreme % 2.4 ve lokal yan etkilerden en sık görüleni ise enjeksiyon yerinde ağrı % 1,6. İlk doz aşı sonrası ortanca takip süresi 70 gün, 2’nci doz aşıdan 14 gün sonrası için ortanca takip süresi 42 gündür” ifadeleri kullanıldı.

Aşı, Türkiye takvimine göre 14 Ocak’ta uygulanmaya başlamıştı.

NTV