Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Akupunktur ile tüp bebek tedavisi

Akupunkturla tüp bebek tedavisi son yıllarda oldukça gelişti. Tüp bebek uygulamasını seçen ya da bebek isteyen insanlarda kaygı ve depresyon olduğu görüldü.

Akupunkturun sadece stres, kaygı ve depresyon azaltıcı etkisi yoktur, aynı zamanda rahimin yani uterusun kanlanmasını düzenlediği de bilinen bir gerçektir. Bu kanlanma düzenlenmesi nedeniyle de embriyonun rahimde daha iyi tutunabildiği görüldü. Bu amaçla akupunktur tüp bebek uygulamalarında bir çok merkezde tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulamalar değişik protokoller göstermektedir. Tüp bebek uygulamasına başlamadan 3 hafta önce akupunktur uygulamasına başlanabiliyor. 3 haftalık kür halinde akupunktur uygulaması yapılıyor.

EMBRİYO TRANSFERİNDE VE SONRASI UYGULAMA DEVAM ETMELİDİR…

Embriyo transferi sırasında ve sonrasında da akupunktur uygulaması devam etmektedir. Burada ana amaç kaygıyı, stresi ve depresyonu ortadan kaldırmak bunun yanında da embriyonun rahime daha sıkı tutunmasını sağlamaktır.

TEDAVİ YÜZDE 45 ORANINDA ŞANSI ARTIRIYOR

Akupunktur uygulanan insanlarla akupunktur uygulanmadan tüp bebek uygulamasına giren insanlarla yapılan karşılaştırmalı bilimsel çalışmalara göre, tüp bebek şansını akupunkturun % 45’lere varan oranlarda arttırdığını göstermektedir.

mynet