Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izne 2 aylık uzatma kararı açıklandı

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldığı açıklandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan talimatıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, uygulama, 17 Mayıs’a kadar sürecek.

İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş ya da hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Ayrıca geçici maddeye göre işverene, çalışanlarını ücretsiz izne ayırmasına ilişkin düzenlemeye de yer verilmişti. Ücretsiz izne çıkarılanlaraysa, aylık bin 420 TL ödeme yapılıyor. Kısa çalışma uygulamasıysa,, ay sonunda bitecek. Mart ayı başında kısa çalışma uygulamasının son kez uzatıldığı açıklanmış ve son uygulama tarihi de 31 Mart olarak daha önce açıklanmıştı. İş dünyasından ise, kısa çalışmanın da işten çıkarma yasağıyla birlikte uzatılması talepleri gelmeye devam ediyor.

Kaynak:hurriyet.com.tr