Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Koronavirüslü anne adaylarının erken doğum riski fazla

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Neonatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, anne adaylarının koronavirüse yakalanması durumunda erken doğum riski yaşadıklarını, bebeklerdeyse, gelişme geriliği gözlendiğini dile getirdi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Neonatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, coronavirüs taşıyan annelerin dünyaya getirdikleri bebeklerin büyük oranda tedaviye ihtiyaç olmadan taburcu edildiğini belirterek, “Ancak bu gebelerin erken doğum riski fazla ve anne karnındaki bebekte gelişme geriliği görülebiliyor” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan coronavirüsün, yaş gruplarına göre etkileri farklı olduğu ifade edildi. ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Neonatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, bu konuda en şanslı grubun yenidoğanlar olduğunu belirtirken, her gebenin taşıyıcı olabileceği için potansiyel bir coronavirüslü olduğu, doğacak olan her bebeğin de virüse yakalanmış olabileceği gibi bir yaklaşımda bulunularak önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi. Salgının üzerinden 1 yıl geçtiğini de hatırlatan Prof. Dr. Nejat Narlı, bu süreçte gerek Türkiye’de gerek uluslar arası çalışmalarda ve kendi hastanelerinde izledikleri yenidoğanlarda ciddi bir problemle karşılaşılmadığını belirtti.

BEBEKTE BÜYÜME GERİLİĞİ GÖRÜLÜYOR

Fakat Coronavirüse yakalanan hamile kadınların bazı riskler taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Narlı, “Coronavirüslü gebelerin erken doğum riski daha fazla oluyor. Dahası, anne karnındaki bebekte büyüme geriliği ile sonuçlanabiliyor. Coronavirüse yakalanmış gebelerin bebekleri doğdukları zaman ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bulgular görülüyor. Bunları yenmeleri, yoğun bakımda ileri tedavi ihtiyacının olması durumu yenidoğan bebeklerde diğer yaş gruplarına göre daha az oluyor. Biz şimdiye kadar izlediğimiz yenidoğan bebeklerden sadece birini kaybettik. Bu bebek sadece Coronavirüs nedeniyle değil zeminde olan bir metabolik hastalık yüzünden kaybedildi. Coronavirüslü annelerden doğan bebekleri takip ettiğimizde büyük oranda tedaviye ihtiyaç olmadan bunları taburcu ediyoruz. Fakat erişkinlerde ileri dönemde pıhtı atması, kalp etkilenmesi gibi problemlerin olduğu gibi yenidoğanların ileri dönemde nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor” diye açıklama yaptı.

Kaynak:haberturk.com