Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

2021 yılı için Ekinoks tarihleri ne zaman? Ekinoks ne demek ve özellikleri nedir?

Ekinoks tarihleri gündemde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Bir yılda İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere 2 kez ekinoks gerçekleşiyor. Diğer taraftan ekinoks özellikleri ve anlamı oldukça merak konusu. Peki! Ekinoks ne zaman? 2021

 Ekinoks olayında gece ve gündüz eşit oluyor.

Ekinoks tarihine gelinmesiyle birlikte herkes tarafından, zamanı ve özellikleri merak ediliyor.

2021 Ekinoks ne zaman?

Ekinoks, 21 Mart Ekinoksu ve 23 Ekinoksu olmak üzere bir yılda 2 kez gerçekleşiyor.

Ekinoks nedir ayrıca özellikleri nelerdir?

23 eylük ekinoksu

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşüyor. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlıyor. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlıyor. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi oluyor. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçiyor. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülüyor. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit oluyor. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu nedir?

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşüyor. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlıyor. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlıyor. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi oluyor. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçiyor. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülüyor. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit oluyor. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre’de yaklaşık olarak, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu’dur.

Güney Yarıküre’de yaklaşık olarak, 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.