Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

İkinci el araçlarda zam uyarısı geldi! İşte beklenen tarih…

Geçen yıl pandemi sebebi ile fiyatların artış gösterdiği ikinci el otomobil piyasasında, düşüş yaşandı. Baharla birlikte tatil planlarının 2. el piyasasını hareketlendireceğini ve fiyatlara zam geleceğini belirtildi. Önümüzdeki ay itibariyle 2. elde yüzde 5 ila 10 arası zam gelmesi bekleniyor.

Koronavirüs vatandaşın kişisel izolasyon tedbirlerini artırınca, bu durum ikinci el araba fiyatlarının uzun süre yüksek seviyelerde seyretmesine sebep oldu. Kasım ayı ile son bulan fiyat yükselişleri, 2. el araba almak isteyenleri de harekete geçirdi. Araba satın almak isteyenler için bu dönemin uygun olduğunu söyleyen Garaj Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, “Dünyada her sektör son 1 senedir koronavirüs ile başlayan süreçte çok ciddi yaralar aldı. Otomotiv sektörü çok iyi gidiyordu. Bir ara ikinci el fiyatları neredeyse 2 katına kadar çıktı. Koronavirüsle beraber insanlar ‘ben toplu araca binmemeliyim’ diyerek arabaya olan rağbeti artırdı ama son çeyrekte sıfır araba fiyatları, neredeyse 2. elden ucuza geldi. Bu durum 2. el piyasasını çok ciddi etkiledi. 100 liraya bir araba alıyorsunuz, 110 liraya satacaksınız fakat aynı arabanın sıfırı 90 lira. Böyle olduğu için şu an 2. el piyasası durağan. 2.el satış piyasasında 3-4 aydır ciddi durağanlık var. Fakat geçenlerde taksit sayısı 60’a çıktı, biraz daha önümüzü görmeye başlıyoruz” diye ifade etti.

Önümüzdeki Nisan ve Mayıs aylarında %10’luk bir artış bekleniyor

Araba almak isteyenler için bu dönemin uygun olduğuna özellikle vurgu yapan Özkan, “Şu an 2. elde fiyatlar çok cazip. Eğer ihtiyacı görecek araba almak isteyenler varsa; 2. elde de sıfırda da ciddi bir fırsat var. Önümüzdeki ay itibariyle 2. el uzun süredir zam yapılmadığı için yüzde 5 ila 10 arası zam yapılır diye düşünüyorum” dedi.

Bu dönemin hareketli olduğunu belirten Mehmet Ali Özkan, “Bahar da geldi. Kışı bir şekilde atlattık ama herkes şimdi tatile, memleketine gitmek isteyecek bu da araba ihtiyacını artıracak. % 30 ile 50 artar diyemiyoruz çünkü henüz onu gösterecek bir göstergemiz yok. Satmak isteyenler şu an satarsa zarar edebilirler. Nisan ayı ve Mayıs ayı gibi fiyatlar çok daha yerine gelecektir” ifadelerini kullandı.

2. El araçlarda kilometre hileleri yapılıyor… Güven çok önemli…

2. el araba alacaklara tavsiyelerde bulunan Özkan, şu uyarılarda bulundu:

“Sıfır araçlarda belli bir grup, belli bir kilometreye gelmiş, bazı kazaları olan araçların beyinlerini sıfırlayarak satıyor. Araba aslında 5 bin veya 10 binde ama bununkini sıfırlayarak ya da kazasını kamufle ederek oradan ciddi rant elde eden bir grup var. Ekspertiz müessesi devreye girdi. Burada bir galerici ‘filanca ekspertiz’ dediğinde ona götürmek yerine, farklı bir tarafsız ekspertize götürülebilir. Her şey teknolojiyle A’dan Z’ye açığa çıkıyor. Aracın kazası var mı?, Kilometredeki durumu nedir? Bunların hepsini öğrenebiliyoruz. Devletin de yetkilendirdiği kurumlar olduğu için iyi bir ekspertiz raporu her şeyi çözecektir. Bir galeriden araba alırken de arkasında kimin olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Ne iş yaparsanız yapın, önce güven gerekiyor.” dedi.

Kontrol itimata mani değildir

Kontrolün itimata mani olmadığına dikkat çeken Mehmet Ali Özkan, “Benim o kişiye güvenmem onu kontrol etmeme engel değil, dolayısıyla ekspertizlerden bunu çok rahat alabiliriz. Plaka sorgulama, kaza sorgulama ve kilometre sorgulama var. Fakat araba hiç yetkili servise gitmediyse sicili çıkmayabilir. Onun dışında her arabanın tarihçesi bellidir” ifadelerini kullandı..

Yasak haklar mutlaka aranmalıdır…

Sıfır ya da 2. el araba satın alırken hile ile karşılaşanların yasal haklarını çok rahat arayabileceğini ifade eden Mehmet Ali Özkan, “Böyle bir durumla karşılaşanlar haklarını çok rahat arayabilirler. Bu sorundan arabayı aldığı galeri de sorumludur. Mahkemelerde de bu konuda alınmış net kararlar vardır. Bu ayıplı mal olarak bilindiği için karşılığını ödeyecektir. Otomotiv sektörü eski yıllara göre çok daha denetim altında tutuluyor. Çok büyük spekülasyonlar çok büyük hileler olmuyor. Yapanlar var fakat bunların sayısı çok az. Biz tedbirli olacağız ve iyi bir araştırma yapacağız. Elimizin altında teknoloji var. Bir şey almak istediğimiz zaman önümüze çok fazla seçenek geliyor. Alacağımız şeyi iyi araştırdığımızda bu sıkıntıları yaşamayız diye düşünüyorum” diye ifade etti.

Gökçe KARAKÖSE, Özgür KUMANOVALI / DHA

/POSTA