Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Kabine Toplantısı yeni kararları! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu kararlar…

Kabine Toplantısı konusunda binlerce vatandaşın gözü kulağı Ramazan ayı içerisinde alınması planlanan ilave tedbirlere çevrildi. Son dönemde hızla artan vaka sayıları ile birlikte korkutucu bir tabloya dönüşen günlük koronavirüs tablosunda birtakım yeni ilave önlemlerin alınması Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı’nda özellikle ele alındı.

Kabine Toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz” dedi. Öte yandan 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren harita da güncellendi. En yüksek vakanın görüldüğü iller ise, Kırklareli, İstanbul ve Çanakkale oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir önceki Kabine Toplantısı’nda, çoğu ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bugünkü toplantımızda süreci tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirdik. Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Amacımız bu 2 haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır.

Şayet bu iki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Vatandaşlarımın her birinden ‘tamam’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek bu mücadeleye destek vermelerini hassaten rica ediyorum. Aynı şekilde aşı sırası gelenlerin de bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vaka ve vefat sayılarını düşürmedeki etkisi gözlemlerle, rakamlarla tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Kabine toplantısında alınan kararlar..

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Ramazan ayı ilk toplantısı 13 Nisan 15:25’de toplandı. Önemli kararların alındığı toplantı sona erdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmaya başladı.

Ramazan ayı boyunca yasaklar olacak mı? 

Toplantı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek.

Hafta içi sokağa çıkma saatleri akşam 19.00 sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek.

Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir. Oteller sadece kendi müşteriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verecek.

Evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.

(Kısmi kapanma) Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır.

(milliyet)