Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

1000 TL pandemi sosyal destek başvurusu nasıl yapılır?

Pandemi destek ödemesi ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi Açılışı ve Ürün Lansmanı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, memur ve esnaf için alınan kararlar ve sağlanacak yeni destekleri açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak, yeniden başlatıyoruz. Bunun için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis ettik. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Belediyelerimiz başta olmak üzere çeşitli kurumlarımız da bu süreçte milletimizi pek çok proje ile desteklemeyi sürdürüyor.” dedi.

1000 TL pandemi destek başvurusu nasıl yapılır? Yardım parası nereden sorgulanır?

Uzun süredir devam eden yeni tip koronavirüs (COVID-19) sürecinde ekonomik anlamda zor günler geçiren vatandaşlara çeşitli maddi destekler sağlanıyor. Bunların başında da 1000 TL yardım parası geliyor. Pandemi destek başvurusu yapan vatandaşlar, 1000 TL yardım parası için sorgulamanın nasıl yapılacağını araştırıyor.

1000 TL yardım parası başvurusu ve pandemi destek sonuçları e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşlar e-Devlet’e T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile girerek hem başvuru yapabiliyor, hem sonuçları öğrenebiliyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU VE SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Kimler pandemi desteği alabilir?

Daha önce bu destekten faydalanan kişilerin yeniden pandemi destek ödemesi alması mümkün değil. Bu kişilerin yanı sıra 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesine göre kamu işçisi, 4/c maddesine göre memur olanlar ile SGK’dan gelir ve aylık alanlar ile İŞKUR’dan işsizlik ve kısa çalışma ödemesi alanların da bu destekten faydalanması mümkün değil. Bu kişiler tarafından yapılan başvurular doğrudan geçersiz sayılıyor.

1000 TL yardım parası için başvuru süreci ise T.C. Kimlik Numarasının son hanesinde yer alan rakama göre günlere ayrılmış durumda. Buna göre, son hanesi 0 olanlar pazartesi, 2 olanlar salı, 4 çarşamba, 6 perşembe, 8 ise cuma günü başvuru yapabiliyor. Hafta sonunda ise T.C. Kimlik Numarasının son hanesine bakılmaksızın herkes başvuru yapabiliyor.

(öncevatan)