Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Gaz sancısı nedir? Gaz sancısı neden olur? Gaz sancısı nasıl geçer?

Her yaştan insanda sıklıkla görülen problemlerden biri olan gaz sancısı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor..

Gaz geçişi, karın şişkinliği, ağrı veya geğirme gibi belirtilerle kendini gösteren Gaz sancısı nedir? Gaz sancısı neden oluyor? Gaz sancısı nasıl geçer?

Gaz sancısı nedir?

Yuttuğumuz hava ile ve besinlerin sindirimi ve parçalanması esnasında bağırsaklara hava kaçması sonucunda mide ve bağırsaklarda gaz oluşuyor. Oluşan gaz miktarı çok olursa ve vücut bu gazı dışarı atmakta zorlanırsa gaz sıkışması görülüyor. Bu sıkışma da şiddetli gaz sancısına ve şişkinliğe yol açabiliyor.

Gaz sancısı neden oluyor?

Karın ağrısı ve gaz sancısı problemi yaşayan kişinin öncelikli olarak beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Probleme neden olan besinin ne olduğunu belirlemeli ve o besini olabildiğince az tüketmesi gerekiyor. Kişi alerjisi olan bir gıdayı tükettiğinde de gaz problemiyle karşılaşabiliyor. Hava yutma, fazlaca hareketsiz kalmak, yüksek lifli gıdalar tüketmek, zamanı geçmiş gıdalar tüketmek, bağırsaklardaki problemler, ayak ve karın bölgesinin soğuk alması, sigara ve alkol tüketimi, mideyi rahatlatıcı hafif yiyecekler yerine ağır bol yağlı kızartma türü yiyecekleri tercih etmek, gazlı ve şekerli glikoz oranı yüksek içecekler tüketmek, süt tüketiminin gerekenden fazla olması, baharat oranı yüksek yiyecekler tercih etmek ve yemek yerken lokmaları çiğnemeden yutmak gibi durumlar gaz sancısı yaşamamıza neden olabiliyor.

Gaz sancısı belirtileri nelerdir?

  • Karında şişlik
  • Geğirme
  • Karın ağrısı
  • Midede doluluk hissi
  • Karında gerginlik
  • Karında ağrıya dönüşen keskin kramplar

Gaz sancısı tedavisi var mı?

Gaz sancısından kurtulmak için ilaç tedavisi başta olmak üzere çeşitli yöntemler uygulanabiliyor. Yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer diye düşünenler ilaç tedavisinin yanı sıra diyet programları ve bitkisel yöntemler de uygulayabiliyorlar..

İlaç tedavisi

Doktor genelde durumu inceledikten sonra gaz çıkarmayı destekleyecek hafif ilaçlar reçete ediyorlar. İnatçı gaz sancılarını ortadan kaldırmak için antiasit ve antibiyotik türünde ilaçlar veriliyor. Bu ilaçları reçetesiz kullanmak, doktor onayı olmadan ilaç tedavisine başlamak bazı sıkıntılı durumların doğmasına neden olabiliyor.

Diyet programı uygulanması gerekebiliyor

Sık sık gaz sancılarıyla karşı karşıya kalanlar uzman eşliğinde uygulayacakları bir diyet programı sayesinde problemi ortadan kaldırabiliyorlar Çok fazla yağ içeren, kızartılmış yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Geçici bir süre için yüksek lif içeren besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünlerinin tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

Gaz sancısı için bitkisel yöntemler

Gaz sancılardan kurtulmak için uygulanabileceğiniz bazı bitkisel yöntemler şunlardır:

Zencefil

Bünyesindeki shagol ve gingerol etken maddeleriyle mide bulantısı, hazımsızlık, gaz sıkışması ve mide nezlesine iyi geliryor.

Papatya çayı

Gaz sıkışmasına iyi gelen içeceklerden birisi de papatya çayıdır. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra yatıştırıcı özelliğiyle krampları engeller, iltihap giderici bir katkı sağlamaktadır.

Nane çayı

Midedeki gurultuyu ortadan kaldırır, sancıdan kurtulmaya yardımcı olur. İçeriğindeki mentol sayesinde sindirim sistemini rahatlatır.

Kimyon

Kimyonun tohumunu çiğnendiğinde vücutta biriken gaz daha kolay atılabiliyor.

Bal kabağı

Sindirimi kolay yiyeceklerden biri olan bal kabağını tüketmek, gaz birikmesine engel olabilir ve sindirimi rahatlatabilir.

Mandalina kabuğu

Mandalina kabuklarını ve defne yaprağını kaynatarak suyunu çay olarak tüketebilirsiniz. Mandalina kabuğunu çiğ olarak tüketmeniz de gaz sıkışması ağrısını ortadan kaldıracaktır.

Kabartma tozu

1 veya 2 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırılan su, sancıya sebep olan midedeki fazla asitle daha etkin bir mücadele verilmesine katkı sağlayacaktır.

Elma sirkesi

İki yemek kaşığı kadar içilen elma sirkesi ağrınızı oldukça azaltacaktır.

Egzersiz

Gaz sıkışması belirtileri ile karşılaştığınız an bacak ve göğüs egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz. Yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek bu hareketi 10 kez tekrarlamayı deneyin.

Sıcak su torbası

Sıcak su torbası özellikle gaz sancısı rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Sıcak su torbasını karnınıza koyarsanız gaz sıkışmasına bağlı ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz.