Anne Çocuk Bilgisi

Sağlık, Magazin ve Haber Portalı

Tam kapanmanın ardından 17 Mayıs’tan sonra neler olacak?

17 günlük tam kapanmanın ardından başlaması beklenen normalleşmenin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Yapılan değerlendirmelere göre vaka sayısı en fazla 10 bin olduğu takdirde kademeli açılmaya geçileceği öğrenildi. İlk olarak küçük işletmeler açılacağı, yüz yüze eğitime başlanacağı bildirildi. Düğün ve taziyeler ise biraz daha bekleyecek…

Hükümet, 17 günlük tam kapanmanın sonuçlarını analize hazırlanıyor. 14 ile 15 mayıs tarihlerindeki vaka sayısı ve hızı, bayramdan sonra alınacak kararlar için belirleyici olacak.

17 Mayıs’ta en fazla 10 bin vaka olması üzerine plan yapılıyor. Bu durumda kademeli açılma gündeme gelecek. Fakat kalabalıklarla yapılan faaliyetlerin yasağı sürecek.

Sağlık Bakanlığı ve ilgili birimlerdeki tam kapatma değerlendirmelerine göre, vakalarda istenen gerileme yaşandı, fakat 17 Mayıs’tan sonra alınacak kararlara bağlı olarak, bu kazanç kaybedilebilir. Bu sebeple de “kademeli açılma, sıkı denetim ve yoğun aşılamanın” önemine vurgu yapılıyor.

Tahmini 10 Bin Vaka 

Virüsün üreme katsayısına göre yapılan modellemelere göre, 17 Mayıs’ta 9 ila10 bin arası vaka olacak.

Can kaybında % 13, ağır hasta sayısında ise % 3 azalma saptandı. Testlerin pozitiflik oranında son 3 ayın en düşük seviyesine ulaşılarak % 8’in altına indiği bilgisi paylaşılıyor.

İstanbul’da vaka sayısında % 34, yatan hasta sayısında % 24, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısında ise % 21 oranında haftalık azalma olduğu kaydediliyor.

3 Kriter, 2 Hafta 

Bu verilerin 14 ila 15 Mayıs’ta yeniden masaya yatırılacağı, tam kapanmanın üzerinden iki hafta geçmiş olması nedeniyle sonuçların ve etkinin değerlendirileceği belirtiliyor.

Yapılan değerlendirme sonucunda, “pozitiflik oranı, yayılma hızı, hastane kapasiteleri” dikkate alınacak. Bu sonuçlara göre kademeli açılma ile kısıtlamaların çerçevesi yeniden belirlenecek.

Uzmanlarsa, bu konuda dikkatli davranılmaması ve mart başındaki hataya düşülmesi durumunda, tüm kazanımların kaybedileceği yorumları yapıyor. Yetkililer, “Önümüzdeki haftanın cuma ve cumartesi gününde çıkacak rakamlarda, kısıtlamaların etkisini daha net göreceğiz. Çünkü bir tedbir alındığında bunun etkisi 12 ila 14 gün sonra ortaya çıkıyor. Ama 17 Mayıs’tan itibaren her şey bir anda açılmayacak” diyor.

Öncelikle Esnaf ve Yüz yüze Eğitim

Yetkililerin yaptığı açıklamada, “Kademeli açılışın arasına birer hafta koymak gerekir. Önce küçük işletmeler, daha sonra eğitim veren ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar, bir de üniversitelerin yüz yüze eğitim veren tıp gibi bölümlerindeki sınıfların derslerinin başlaması gerekir. Onun için vaka sayılarının binlere düşmesini beklemek doğru değil” değerlendirmesini yapıyorlar.

Düğün ve Taziyeler  Biraz Daha Bekleyecek

Kademeli açılma sırasında düğün, taziye, asker uğurlaması gibi kalabalıkların aynı yere geldiği organizasyonlarda kısıtlamaların aynen devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Yetkililer, “Yoğun aşılamayla haziran ayını geçirirsek, yazın rahat edebiliriz” diyorlar.

(hürriyet.com)